Warsztaty dotyczące zwalczania przestępczości gospodarczej
W dniach 30 września – 1 października w Krakowie odbyły się warsztaty szkoleniowe dotyczące zwalczania przestępczości gospodarczej na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej, w ramach projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie „Metodyka ujawniania i zwalczania przestępstw na szkodę interesów finansowych UE” dofinansowanego z programu Herkules III.
W warsztatach udział wzięli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zwalczanie nadużyć finansowych na szkodę Unii Europejskiej: Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Departamentu do walki z Przestępczością Gospodarczą Narodowej Policji Ukrainy, Departamentu do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji w Sofii, Prokuratury Krajowej, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą Komend Wojewódzkich Policji w Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Radomiu, Białymstoku, Olsztynie, Katowicach, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Prokuratury Regionalnej w Lublinie.
Celem warsztatów była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie zwalczania przestępczości na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej w państwach członkowskich i na Ukrainie oraz nawiązanie kontaktów roboczych, które ułatwią współpracę międzynarodową oraz międzyinstytucjonalną w tym zakresie.
Warsztaty otworzyła i poprowadziła mł. insp. Jolanta Chojnacka – Naczelnik Wydziału do walki Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Warsztaty zostały podzielone na trzy panele szkoleniowe: ujawnienie i zabezpieczenie mienia będącego w dyspozycji grup przestępczych na terenie Unii Europejskiej, metody i narzędzia ujawniania i zwalczania przestępczości na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na przykładzie karuzeli VAT, metody i narzędzia ujawniania i zwalczania stosowane w walce z przestępczością na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej na przykładzie przestępstw związanych z podatkiem akcyzowym.
W pierwszym dniu warsztatów omówiono między innymi kwestie identyfikacji majątku i pozbawiania korzyści sprawców przestępstw popełnionych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej oraz współpracę międzynarodową w tym zakresie (sporządzanie zapytania o składniki majątkowe za granicą).
Drugi dzień poświęcony był karuzeli podatkowej VAT. Wprowadzenia w tą tematykę dokonał przedstawiciel Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Następnie przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji w Sofii oraz Narodowej Policji Ukrainy, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Lublinie oraz komend wojewódzkich policji przedstawili swoje doświadczenia w tym zakresie.
Trzeci dzień warsztatów rozpoczął się od prezentacji przedstawiciela Prokuratury Krajowej na temat kierunku, celów i zasad prowadzenia śledztwa finansowego. Kolejne tematy dotyczyły zwalczania przestępczości akcyzowej na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej.
Ważnym elementem przedsięwzięcia było nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy przedstawicielami różnych instytucji z różnych państw, co w przyszłości ułatwi współpracę w zakresie zwalczania przestępczości na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej.