Oznakuj Rower
Przypominamy, aby oznakować rower wystarczy mieć dokument tożsamości oraz dowód zakupu towaru. Znakowanie jest bezpłatne. W celu uniknięcia ewentualnych wyjaśnień w czasie policyjnej kontroli zalecamy, by w przypadku sprzedaży roweru przekazać nowemu właścicielowi odcinek dotyczący jego oznakowania.
Już od 8 lat w województwie lubelskim realizowany jest program prewencyjny znakowania przedmiotów wartościowych pod nazwą „ Identyfikacja”. Do ubiegłego roku znakowane były głównie rowery. Obecnie policjanci znakują również inne przedmioty- głównie sprzęt AGD, RTV, komputery, a także sprzęt należący do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Program „Identyfikacja” cieszy się dużym zainteresowaniem. W ciągu 8 lat jego realizacji oznakowano, a następnie zarejestrowano w komputerowej bazie danych ponad 65 000 rowerów.
Głównym celem programu prewencyjnego „Identyfikacja” jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie prowadził systematyczny monitoring zdarzeń mających związek z utratą rowerów. Zanotowaliśmy stosunkowo mały – około 3% udział rowerów oznakowanych w ogólnej liczbie rowerów utraconych. Znaczna ilość skradzionych rowerów, właśnie dzięki posiadaniu trwałych cech identyfikacyjnych, została odzyskana przez policjantów.
Do znakowania rowerów stosowany jest kod literowo-cyfrowy składający się maksymalnie z 10 znaków: 4 litery (kod literowy inny dla każdego powiatu) i 6 cyfr. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany. Po wykonaniu oznakowania dane oznakowanego przedmiotu rejestrowane są w policyjnej komputerowej bazie danych. Właściciel otrzymuje odcinek z numerem identyfikacyjnym przypisanym do jego roweru.
Właśnie rozpoczął się okres, w którym większość rowerzystów rozpoczyna swoje rowerowe przejażdżki. Sezon wiosenno-letni wiąże się niestety także z kradzieżami jednośladów. Cykliści niejednokrotnie pozostawiają rowery bez zabezpieczenia przed sklepami, uczelniami, bibliotekami miejskimi. Łupem złodziei padają rowery nie tylko drogie, ale i te przedstawiające mniejszą wartość.
Dlatego też pamiętajmy, aby:
- nie zostawiać rowerów przed blokiem, domem, na klatce schodowej bez uprzedniego zabezpieczenia,
- pozostawiając rower najlepiej używać dobrych zapięć rowerowych typu U-lock lub hartowany łańcuch, których przecięcie jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż zwykłych linek; lepsze zapięcia zawsze będą tańszy niż nowy rower
- zawsze należy przypinać się za ramę do trwałego i mocnego elementu, na przykład stojaków rowerowych typu U; absolutnie nie należy przypinać się tylko za przednie koło do stojaka typu "wyrwikółka"
- zostawiając rower warto wybierać miejsca objęte systemem monitoringu miejskiego lub kamer przemysłowych
- odchodząc od roweru warto zdjąć z niego ruchome elementy tj. licznik. Dodatkowe oświetlenie, bidony czy sakwy.
- w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, odludnych, nieoświetlonych lub rzadko uczęszczanych przez inne osoby najlepiej jest poruszać się w grupie lub wybrać inną bezpieczniejszą drogę;
- dobrze jest oznakować rower, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży.