Warsztaty dotyczące zwalczania cyberprzestępczości

W dniach 16-20 września w Zakopanem odbyły się warsztaty szkoleniowe dotyczące zwalczania cyberprzestępczości na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej, w ramach projektu Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie „Metodyka ujawniania i zwalczania przestępstw na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej” dofinansowanego z programu Herkules III.

Komputery i Internet, a tym samym cyberprzestępczość, są obecnie codziennością. Nie ma dziedziny życia ani działalności, w tym działalności przestępczej, która nie wchodziłaby w interakcje ze światem cyfrowym i Internetem. Dodatkowo walkę z cyberprzestępczością utrudnia jej transgraniczny charakter. Dlatego Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie podjęła inicjatywę zorganizowania międzynarodowych i międzyinstytucjonalnych warsztatów z udziałem przedstawicieli instytucji zaangażowanych w zwalczanie cyberprzestępczości, w tym przestępczości na szkodę interesów finansowych UE. W szkoleniu uczestniczyło 50 osób: przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Policji Narodowej w Bułgarii, Narodowej Policji Ukrainy, Zarządu Policji i Straży Granicznej w Estonii, Biura do walki Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Wydziałów dw. z Cyberprzestępczością Komend Wojewódzkich Policji w Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Radomiu, Opolu i Olsztynie, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz Prokuratury Regionalnej i Rejonowej w Lublinie oraz Prokuratury Rejonowej w Lubartowie.

Warsztaty otworzył i poprowadził nadkom. Konrad Kańkowski - Naczelnik Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. 

Celem warsztatów była wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie zwalczania przestępczości na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej w państwach członkowskich i na Ukrainie oraz nawiązanie kontaktów roboczych, które ułatwią współpracę międzynarodową oraz międzyinstytucjonalną w tym zakresie.

Szkolenie dotyczyło prawnych i technicznych aspektów cyberprzestępczośc w Polsce, na Ukrainie, w Bułgarii oraz Estonii. Głównymi zagadnieniami były: ujawnianie i zwalczanie cyberprzestępczości na przykładzie przeprowadzonych spraw oraz współpraca międzynarodowa w tym zakresie.

 uczestnicy seminarium w trakcie prezentacji 

 

Powrót na górę strony