Zespół technik audiowizualnych
Badania fonoskopijne
FONOSKOPIA - to jedna z młodszych dziedzin kryminalistyki. Zajmuje się głównie identyfikacją osób na podstawie analizy mowy. Mowy, to znaczy zarówno głosu jak i formy, sposobu i treści przekazywanej informacji. Fonoskopia korzysta między inymi z osiągnięć takich dziedzin, takich jak: lingwistyka, fonetyka, logopedia, socjolingwistyka, psycholingwistyka, patolingwistyka oraz akustyka.
Oprócz identyfikacji osób, biegli fonoskopii analizują autentyczność dowodowych nagrań (czyli ciągłość zapisów dźwiękowych), identyfikują urządzenia służące do rejestracji (magnetofony), a także - co jest najbardziej pracochłonne jak i czasochłonne - spisują treść wypowiedzi utrwalonych na wszelkiego rodzaju nośnikach umożliwiających zapisanie dźwięku, w szczególności szeptu i mowy intensywnie zakłóconej i zniekształconej. Materiałem dowodowym są najczęściej rozmowy o charakterze pogróżkowym (wymuszenie haraczu, informacje o podłożonych ładunkach wybuchowych) oraz kłótnie rodzinne i sąsiedzkie.
W lubelskim laboratorium wykonuje się jedynie: spisywanie treści dowodowych rozmów, pobiera materiał porównawczy do badań identyfikacyjnych oraz w trudnych i nietypowych sytuacjach zabezpiecza materiał dowodowy.
Zakres badań fonoskopijnych:
- Ustalanie treści wypowiedzi wraz z identyfikacja mówców w obrębie materiału dowodowego.
- Analiza tła akustycznego w celu określenia odgłosów towarzyszących rozmowie.
- Utrwalanie odsłuchowe nagrań zakłóconych, korekcja (poprawa wyrazistości i zrozumiałości mowy), konwersja (zmiana formatu zapisu), kopiowanie, pobieranie materiału porównawczego – czynności techniczne wykonywane w formie protokolarnej (sprawozdanie) – na wniosek.
W niedalekiej przyszłości planowane jest poszerzenie zakresu badań o identyfikację osób na podstawie analizy mowy oraz badania autentyczności i ciągłości zapisów dźwiękowych.
Badania cyfrowych nośników danych
Zespół technik audiowizualnych realizuje również zadania związane z wykonywaniem kryminalistycznej dokumentacji w technice wideo. Na zlecenia sądów, prokuratur i jednostek Policji poprawia się jakość zapisanego obrazu, jak również przekształca się go na dokumentację fotograficzną służącą w dalszym procesie do identyfikacji osób i rzeczy.
Zakres czynności technicznych (czynności wykonywanych na wniosek - pismo) obejmuje:
- Wykonywanie kopii obrazu z zapisów wizualnych.
- Rejestrację czynności procesowych.
- Wyodrębnianie z zapisów wizualnych kadrów i ich edycję.
- Wykonywanie dokumentacji poglądowych.
- Zabezpieczanie danych z nośników cyfrowych.
- Wykonywanie kopii binarnych nośników cyfrowych.
- Odczyt zawartości telefonów komórkowych.
- Przeglądanie, wstępną selekcję i konwertowanie plików.
- Zabezpieczanie zapisów z cyfrowych rejestratorów obrazów.
Zakres badań (wykonywanych na pdstawie postanowienia) obejmuje:
- Badania identyfikacyjne utrwalonych obiektów i miejsc na podstawie zapisów wizualnych (odzież, pojazdy, numery identyfikacyjne, logo, i tym podobne.).
- Badania identyfikacyjne urządzeń służących do utrwalania obrazu.
- Badania zapisów wizualnych pod kątem określenia metod i śladów ingerencji w zarejestrowany obraz.
- Badania mające na celu ustalanie wymiarów obiektów w oparciu o utrwalony obraz.
- Dokonywanie ustaleń możliwych do stwierdzenia w oparciu o analizę zapisu wizualnego (na przykład: selekcja materiału, ustalanie czasu rejestracji obrazu i miejsca rejestracji, sprzętu użytego do rejestracji).
Zespół wyposażony jest w urządzenie cyfrowe "mini-lab" do obróbki fotochemicznej materiałów i wykonywania zdjęć na potrzeby służby techniki kryminalistycznej województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, w ilości kilkuset tysięcy w ciągu roku.
Badania informatyczne
Badania informatyczne są jedną z najmłodszych specjalności w Laboratorium.
Zakres badań obejmuje:
- Badania identyfikacyjne sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych.
- Ustalanie przeznaczenia urządzeń informatycznych, ich sprawności oraz zawartości ich pamięci.
- Ustalanie i analiza zawartości cyfrowych nośników danych.
- Ustalanie cech fabrycznych sprzętu i podzespołów, ujawnianie ich cech indywidualnych, pozwalających na identyfikacje właściciela.
- Odzyskiwanie danych z nośników cyfrowych.
- Badania telefonów komórkowych.
- Zabezpieczanie danych z komputerów, dysków, wykonywanie kopii nośników danych, zgrywanie zawartości telefonów komórkowych, konwertowanie plików – czynności techniczne wykonywane w formie protokolarnej (sprawozdanie) – na wniosek.
Zespół nie wykonuje badań nośników i zawartych na nich danych pod kątem naruszenia ustawy o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych (własności intelektualnej) oraz ustalania płci i wieku osób zarejestrowanych w plikach oraz charakteru ich treści (np.: erotyka, pornografia, pedofilia, przemoc seksualna).
Badania antroposkopijne
Zakres wykonywanych czynności certyfikowanych specjalistów to odtwarzanie wyglądu osób i przedmiotów (czynności techniczne wykonywane w formie protokolarnej – na wniosek). Sporządzone przez rysownika na podstawie opisu słownego i zeznań świadków i pokrzywdzonych, portrety pamięciowe sprawców przestępstw wykonywane są metodą komputerową (komputerowy system identyfikacji twarzy i metodą rysunkową.
Ponadto, certyfikowany specjalista wykonuje:
- wersje wyglądu na podstawie opisu słownego lub zdjęć,
- wizerunki fikcyjnych osób,
- tablice do okazań osób i przedmiotów.
Biegły badań antroposkopijnych wykonuje identyfikację osób i N.N zwłok na podstawie zapisów wizualnych, progresję i regresję wiekową osób na podstawie zdjęć, retusz cyfrowy zdjęć i fotomontaż.
Analiza plam krwawych
Do zadań certyfikowanego specjalisty z zakresu analizy plam krwawych należy ujawnienie oraz procesowe i techniczne zabezpieczenie śladów krwi na potrzeby analizy w kierunku rekonstrukcji i ustalenia przebiegu zdarzenia, a także typowanie próbek do dalszych badań genetycznych przy użyciu testów specyficznych i niespecyficznych. Ujawnienie śladów krwawych, oprócz klasycznych metod, obejmuje również ujawnienie niewidocznych śladów krwi z wykorzystaniem zjawiska chemiluminescencji i/lub oświetlaczy o różnej długości fali światła kontrastujących krew na różnych powierzchniach. Procesowe zabezpieczenie śladów na miejscu zdarzenia obejmuje opis w protokole oględzin ze szczególnym uwzględnieniem właściwości podłoża, na którym ujawniono ślady, wymiarowanie i oznaczanie poszczególnych śladów, określanie położenia i wyznaczanie przestrzeni potencjalnego źródła śladów. Z czynności certyfikowanego specjalisty sporządzane jest sprawozdanie zawierające opis wykonanych czynności, a także określenie w ramach możliwości i kompetencji mechanizmu powstania śladów krwawych.
Konieczność uczestnictwa w czynnościach certyfikowanego specjalisty z zakresu analizy plam krwawych wymaga sporządzenia pisma, w którym jasno należy określić cel jego uczestnictwa w czynnościach wynikający z jego zakresu zadań np.: „Ujawnienie i zabezpieczenie śladów krwawych w celu ustalenia mechanizmu powstawania śladów krwawych”.
Certyfikowany specjalista z analizy plam krwawych nie sporządza sprawozdań z czynności, w których nie uczestniczył osobiście.
Czynności techniczne z zakresu analizy plam krwawych są zgodne z procedurą badawczą "Analiza plam krwawych" o numerze HJ-17/Pb-PK/1/20 wydanie I z dnia 11.08.2020 roku.