Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Zespół biologii

Zespół biologii

Od 2019 roku Zespół Biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie uczestwniczy w zewnątrzlaboratoryjnym teście biegłości CTS (Collaborative Testing Service).

W 2022 roku Zespół Biologii wykonał testy nr:

-22-5706, w którym określono rodzaj śladu biologicznego wraz z oznaczeniem jego profilu DNA (w systemie służącym do badania cech autosomalnego DNA oraz z wykorzystaniem systemu Yfiler Plus dedykowanego do oznaczenia cech męskiego DNA, zlokalizowanego na chromosomie Y.

 

-22-5882, w którym dokonano analizy statystycznej mieszaniny DNA.

Certyfikat potwierdzający poprawność wykonywanych badań genetycznych.

Certyfikat potwierdzający poprawność wykonywanych badań genetycznych.

Certyfikat potwierdzający poprawność wykonywania badań genetycznych

Testy zostały wykonane z wynikiem pozytywnym.

 

Przez wie­le lat bio­lo­gia kry­mi­na­li­stycz­na ba­zo­wa­ła na ba­da­niach dwóch uczo­nych Ka­ro­la Land­ste­ste­ine­ra, któ­ry w 1901 roku od­krył gru­py krwi w ukła­dzie AB0 oraz Ale­ca Jef­frey­sa, któ­ry w 1985 roku od­krył po­li­mo­rficz­ne se­kwen­cje mi­ni­sa­te­li­tar­ne i wpro­wa­dził  tech­ni­kę DNA fin­ger­prin­ting. Obec­nie do ba­dań śla­dów bio­lo­gicz­nych wy­ko­rzy­stu­je się ana­li­zę ge­ne­tycz­ną, któ­ra w prze­ci­wień­stwie do ba­dań se­ro­lo­gicz­nych i ana­li­zy po­li­mo­rfizmu en­zy­mów nie pod­le­ga ogra­ni­cze­niom, ta­kim jak zmia­ny wy­wo­ła­ne pro­ce­sa­mi gnil­ny­mi, czyn­ni­ka­mi fizycz­ny­mi, che­micz­ny­mi lub degradacją zwią­za­ną z wie­kiem śla­dów.

 

Ślad bio­lo­gicz­ny jest sub­stan­cją or­ga­nicz­ną, któ­ry w uję­ciu ana­to­micz­no­-fi­zjo­lo­gicz­nym moż­na skla­sy­fi­ko­wać jako:

  • po­cho­dze­nia tkan­ko­we­go (na przykład: krew, wło­sy, ko­ści)
  • wydzieliny (na przykład: ślina, nasienie)
  • wydaliny (na przykład: kał, mocz).

Zespół bio­lo­gii La­bo­ra­to­rium Kry­mi­na­li­stycz­ne­go Ko­men­dy Wo­je­wódz­kiej Po­li­cji w Lu­bli­nie po­wsta­ł w 1990 roku. Do za­dań ze­spo­łu bio­lo­gii na­le­ży:

Wy­ko­ny­wa­nie ba­dań iden­ty­fi­ku­ją­cych i po­rów­naw­czych ma­te­ria­łu bio­lo­gicz­ne­go:

  • identyfikacja rodzajowa śladu biologicznego (na przykład: krew, ślina, nasienie), poprzez analizę mikroskopową, immunochromatograficzną lub biochemiczną,
  • potwierdzenie ludzkiego pochodzenia materiału biologicznego,
  • identyfikacja (indywidualizacja) ludzkiego śladu biologicznego metodami biologii molekularnej.

wyżej wymieniona indywidualizacja obejmuje następujące etapy:

  • Izolacja ludzkiego DNA - w zależności od charakteru śladu przeprowadza się metodami ekstrakcji organicznej (metoda "fenolowa") lub nieorganicznej na przykład metoda absorcji-elucji z zastosowaniem zestawu kolumienkowego lub w 5% roztworze Chelex 100 oraz metoda magnetyczna (z użyciem kulek magnetycznych).
  • Oznaczenie ilości DNA przy użyciu metody Real-Time PCR.,

Aparat o nazwie ABI PROSM 7500 z monitorem, do oznaczania ilościowego kwasu deoksyrybonukleinowego

Automat do izolacji kwasu  deoksyrybonukleinowego o nazwie QIA Symphony metodą magnetyczną

Stacja pipetująca o nazwie QIAgility do automatycznego nastawiania reakcji PCR

Stanowisko do oznaczania ilościowego kwasu vdeoksyrybonukleinowego oraz przeprowadzania elektroforezy

 

  • Amplifikacja niekodujących fragmentów ludzkiego jądrowego DNA autosomalnego oraz chromosomu Y (STR i YSTR),


termoseklery - aplifikacja kwasy deoksyrybonukleinowego


 

  • Obrazowanie i analiza wyników następuje przy użyciu sekwenatora kapilarnego AB 3500 HID oraz oprogramowania "GeneMapper® ID Software".

Sekwenator kapilarny AB 3500 HID



Opracowanie statystyczne wyników badań na zgodność z materiałem porównawczym.

  • Kwa­li­fi­ka­cja i za­bez­pie­cze­nie (tech­nicz­ne i pro­ce­so­we) ma­te­ria­łu do iden­ty­fi­ka­cji ge­ne­tycz­nej,
  • Re­ali­za­cja za­dań zwią­za­nych z ba­zą DNA „Ge­no­m”.
  • Tech­nicz­ne i pro­ce­so­we za­bez­pie­cza­nie śla­dów i ma­te­ria­łu po­rów­naw­cze­go w przy­pad­ku naj­po­waż­niej­szych prze­stępstw i zda­rzeń.

Pozostałe po badaniach genetycznych izolaty DNA Laboratorium przechowuje przez okres 6 miesięcy, po czym są one przekazywane do utylizacji.

W zespole biologii Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie nie prowadzi się badań mających na celu:

 
  • określenie grupowej przynależności krwi w układach AB0 oraz Rh,
  • oznaczanie zwierzęcego materiału biologicznego zarówno technikami serologicznymi jak i genetycznymi,
  • oznaczanie sekwencji mitochondrialnego DNA.


Badania biologiczne prowadzone są zgodnie z akredytowaną procedurą badawczą „Kryminalistyczne badania DNA w multipleksowych systemach STR” o numerze HJ-1/Pb-B/1/19, wydanie IX z dnia 23.07.2019 roku.

 

Uwaga: Badania biologiczne mogą mieć charakter niszczący materiał dowodowy, w przypadku konieczności pobrania próbek do badań wraz z podłożem.

 

 

Powrót na górę strony