Zespół daktyloskopii
W zespole daktyloskopii wydawane są opinie w zakresie trzech specjalności kryminalistycznych:
- badania daktyloskopijne,
- badania śladów rękawiczek,
- badania traseologiczne.
Zakres akredytacji nr AB 1412 dotyczy badań daktyloskopijnych (śladów linii papilarnych).
DAKTYLOSKOPIA, w ujęciu tradycyjnym, jest to metoda identyfikacji człowieka na podstawie charakterystycznych układów „listewek” skórnych występujących na opuszkach palców rąk po ich wewnętrznych stronach.
Daktyloskopia, jako dział współczesnej kryminalistyki, zajmuje się naukowymi metodami ujawniania śladów daktyloskopijnych oraz identyfikacji osób i zwłok na podstawie linii papilarnych (głównie palców i dłoni, rzadziej stóp), poletkowej budowy skóry, układu linii czerwieni wargowej oraz budowy małżowiny usznej. Daktyloskopia zajmuje się również badaniami śladów rękawiczek.
Do czynności biegłego z zakresu badań daktyloskopijnych realizowanych w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie należy:
- Ujawnianie śladów linii papilarnych, poletkowej budowy skóry, śladów rękawiczek, śladów czerwieni wargowej, śladów małżowiny usznej pozostawionych na przedmiotach zabezpieczonych na miejscu zdarzenia i poprawa czytelności odwzorowań za pomocą technik laboratoryjnych, w tym technik elektronicznego przetwarzania obrazu,
- Badania oceniająco typujące śladów linii papilarnych, poletkowej budowy skóry,
- Identyfikacja śladów linii papilarnych,
- Analiza mechanizmu powstania śladów daktyloskopijnych,
- Wnioskowanie o rodzaju podłoża, na którym ujawniono i zabezpieczono ślady daktyloskopijne,
- Sporządzanie materiału badawczego od osób i zwłok,
- Realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem Automatycznego Systemu Identyfikacji Daktyloskopijnej – AFIS.
Do zakresu czynności biegłego z zakresu badań daktyloskopijnych należy również identyfikacja śladów czerwieni wargowej, śladów małżowiny usznej i śladów poletkowej budowy skóry ludzkiej. Czynności te wykonywane są tylko przez biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Badania z zakresu identyfikacji daktyloskopijnej prowadzone są zgodnie z akredytowaną procedurą: „Badania śladów linii papilarnych” o numerze HJ-13/Pb-DK/1/24, wydanie X z dnia 21.08.2024 roku.
Uwaga: Materiał dowodowy w trakcie badań wizualizacyjnych zazwyczaj ulega zniszczeniu.
BADANIA ŚLADÓW RĘKAWICZEK
Do czynności biegłego z zakresu badań śladów rękawiczek realizowanych w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie należy:
- Badania oceniająco śladów rękawiczek,
- Identyfikacja śladów rękawiczek,
- Analiza mechanizmu powstania śladów daktyloskopijnych,
- Wnioskowanie o rodzaju podłoża, na którym ujawniono i zabezpieczono ślady daktyloskopijne.
Badania śladów rękawiczek prowadzone są zgodnie z procedurą: "Badanie śladów rękawiczek" o numerze HJ-19/Pb-R/1/21, wydanie I z dnia 22.11.2021 roku.
TRASEOLOGIA jest działem kryminalistyki obejmującym ujawnianie, utrwalanie i badanie śladów lokomocji, czyli przemieszczania się ludzi, zwierząt, pojazdów oraz identyfikacją śladów stóp odzianych, obutych i bosych z odpowiednim materiałem porównawczym.
Do czynności biegłego z zakresu badań traseologicznych realizowanych w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie należy:
- Ujawnianie śladów traseologicznych pozostawionych na przedmiotach zabezpieczonych na miejscu zdarzenia i poprawa czytelności odwzorowań za pomocą technik laboratoryjnych, w tym technik elektronicznego przetwarzania obrazu,
- Badania oceniająco typujące śladów traseologicznych,
- Badania identyfikacyjne śladów traseologicznych,
- Wnioskowanie o osobie na postawie śladów obuwia,
- Badania butów na zestawienie par,
- Badania identyfikacyjne śladów środków transportu,
- Badania identyfikacyjne tropów zwierząt.
Do zakresu czynności biegłego z zakresu badań traseologicznych należy również identyfikacja osób na podstawie wzajemnego oddziaływania stopy i buta, badania odwzorowań stóp.
Czynności te wykonywane są tylko przez biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Badania traseologiczne prowadzone są zgodnie z procedurami „Badania traseologiczne” o numerze HJ-12/Pb-T/1/15, wydanie V, z dnia 30.09.2015 roku. I „Procedura wykonywania odwzorowań próbnych w badaniach traseologicznych” o numerze HJ-15/Pb-T/2/15, wydanie III, z dnia 30.09.2015 roku.
Zlecenia z zakresu badań osmologicznych należy kierować do Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji.