Ćwiczenia dowódczo sztabowe, stadion w Puławach

   W dniach 22-28 kwietnia 2012 r. odbyły się trzecie ćwiczenia dowódczo-sztabowe w ramach projektu KWP w Lublinie „Terroryzm-Policja- Bezpieczeństwo – Euro 2012, finansowanego ze środków programu szczegółowego Komisji Europejskiej „Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu i innymi rodzajami ryzyka”.

  negocjatorzy policyjni podczas szkolenia
 

Policjanci oraz funkcjonariusze innych służb przygotowywali się do przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych, których scenariusz przewidywał atak terrorystyczny na stadionie: podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej „Euro 2012” narodowa reprezentacja Anglii na stadionie Miejskim w Puławach uczestniczy w treningu przygotowującym do meczu we Wrocławiu. Około godz.9.00 na murawę boiska wbiega nagle dwóch zamaskowanych sprawców, którzy z broni maszynowej oddają w górę strzały. Następnie mężczyźni terroryzują bronią dwóch piłkarzy. Grożąc pozbawieniem zawodnikom życia nakazują posłuszeństwo i stosowanie się do wydawanych poleceń. W tym samym czasie pod bramę główną podjeżdża samochód, z którego wysiada pięciu zamaskowanych sprawców. Terroryści oddają strzały do interweniujących policjantów. Jeden z mundurowych zostaje ranny. Terroryści wraz z porwanymi członkami drużyny udają się do budynku szatni. Kibice i postronni świadkowie w popłochu opuszczają trybuny.       

 

Symulacja sytuacji zakładniczej    Ćwiczenia na stadionie piłkarskim

W ćwiczeniach udział wzięło 250 uczestników –przedstawiciele Policji polskiej oraz policji innych krajów – Hiszpanii, Niemiec oraz Litwy oraz służb współpracujących z Policją. Operacja zakończyła się sukcesem, zakładnicy zostali uwolnienie a terroryści zatrzymani.

 

Antyterroryści zatrzymują sparwców ataku na stadion - ćwiczenia dowódczo-sztabowe


Ćwiczenia stanowiły doskonałą okazję do wymiany informacji i doświadczeń oraz doskonalenia koordynacji działań wszystkich służb zaangażowanych w przypadku ataku terrorystycznego.

 

Powrót na górę strony