Lublin: Odprawa roczna podsumowująca pracę policjantów
Wczoraj odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę policjantów w 2019 roku. Nadkom. Sławomir Włada Komendant Miejski Policji Policji w Lublinie podziękował za bardzo dobrą służbę, jak również nakreślił główne cele i priorytety na przyszłość. W odprawie uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie inspektor Robert Szewc.
Wczoraj odbyła się narada służbowa, na której podsumowana została praca policjantów Komendy Miejski Policji w Lublinie za 2019 rok. W naradzie uczestniczyli: Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie inspektor Robert Szewc, szefowie związków zawodowych, komendanci komisariatów oraz naczelnicy wydziałów Komendy Miejski Policji.
Odprawa rozpoczęła się od wręczenia wyróżnienia dla sierżant Moniki Tokarskiej z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie – złotej medalistki w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu. Ponadto za bardzo dobre wyniki w służbie wyróżnieni zostali dwaj funkcjonariusze operacyjni z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Komendant Miejski Policji w Lublinie nadkomisarz Sławomir Włada podziękował policjantom oraz pracownikom cywilnym za rok bardzo dobrej pracy, zaznaczając, że Komenda Miejska Policji w Lublinie osiągnęła najlepsze wyniki spośród wszystkich Komenda Miejska Policji w miastach wojewódzkich w kraju. Podkreślił, że jest to efekt zaangażowania całej jednostki, ale również wsparcia otrzymanego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Podczas wystąpienia komendant nakreślił główne cele i priorytety na najbliższy okres. Po tych słowach komendant otrzymał podziękowania oraz kwiaty od kadry kierowniczej jednostki.
Podczas omawiania wyników pracy pionu kryminalnego zwrócona została uwaga na spadek ogólnej liczby przestępstw, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności sięgającym 71,70%. W kategorii kradzieży z włamaniem pojazdów, funkcjonariusze osiągnęli wzrost wykrywalności w stosunku do roku 2018%, o 31,9%. Spadek liczby zdarzeń odnotowaliśmy w grupie przestępstw rozbójniczych, uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe. W 2018 roku stwierdzonych zostało 129 przestępstw, natomiast w 2019 już tylko 91, przy rekordowej wykrywalności 93,5%. Wzrost wykrywalności odnotowano również w kategorii przestępstw gospodarczych. Policjanci skuteczni byli również w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie zabezpieczyli łącznie 101,5 kilogramów narkotyków.
Lubelscy policjanci są coraz skuteczniejsi w zabezpieczaniu mienia przestępców. Wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w prowadzonych postępowaniach szacowana jest na blisko 4 milony złotych, z kolei wartość mienia odzyskanego to 2,5 milionów zlotych.
Policyjna służba to również codzienna praca policjantów prewencji. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku odnotowaliśmy 52 488 interwencji. Średnio w ciągu doby przeprowadzaliśmy 144 interwencje.
14 września 2019 roku nad Zalewem Zemborzyckim funkcjonariusz Wydziału Wywiadowczego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie ratując życie tonącemu, bez wahania wskoczył do wody. Mężczyzna próbował popełnić w ten sposób samobójstwo. Po wyciągnięciu go na pomost okazało się, że posiada on również rany cięte na szyi, rękach i lewej nodze. Mężczyzna po udzieleniu dalszej pomocy medycznej został przewieziony do szpitala.
17 września 2019 roku policjanci z Wydziału Wywiadowczego zatrzymali dwie osoby, u których w wynajmowanym mieszkaniu ujawniono i zabezpieczono marihuanę o łącznej wadze 1070 gramów oraz amfetaminę o łącznej wadze 370 gramów. Funkcjonariusze trafili do mieszkania dzięki właściwej obserwacji i typowaniu.
Policjanci Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przez ostatni rok przeprowadzili 154 876 kontroli stanu trzeźwości to jest o 9470 więcej niż w roku 2018, ujawniając przy tym 851 nietrzeźwych. Mundurowi pełniący służbę w grupie „SPEED” od momentu powstania to jest w lipcu ubieglego roku ujawnili ponad 11 tysięcy wykroczeń i zatrzymali 262 prawa jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym.
Po przedstawieniu wyników pracy Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie inspektor Robert Szewc skierował słowa uznania i podziękowania na ręce nadkomisarza Sławomira Włady. Podkreślił, że ubiegły rok był czasem bardzo dobrej pracy mundurowych z Komendy Miejskiej Policji. Zaznaczył, że najlepsza wykrywalność spośród wszystkich komend miejskich w kraju jest zasługą wszystkich policjantów.
Na koniec podziękowania za wieloletnią służbę skierowane zostały do Naczelnik Wydziału do spraw Przestępstw i Wykroczeń w Ruchu Drogowym podinspektor Marzanny Mandziuk oraz Naczelnika Wydziału Prewencji podinsp. Teresy Wąsikowskiej. Obie policjantki żegnają się z mundurem i przechodzą na zasłużoną emeryturę.