Lubartów: Policjanci rozmawiali o cyberprzestępczości z rodzicami w szkole w Przytocznie
Co to jest cyberprzestępczość, jak wygląda cyberprzemoc, jak ustrzec dzieci od zagrożeń płynących z sieci. Na te i wiele innych pytań odpowiadali policjanci na spotkaniu z rodzicami w szkole podstawowej w Przytocznie.
Rozwój nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych takich jak Internet i telefonia komórkowa przyniósł wiele dobrego. Jednak wraz z wzrostem ich dostępności wzrasta również natężenie zagrożeń, jakie ze sobą niosą. Na wczorajszym spotkaniu policjantów z rodzicami omawiane były tematy dotyczące cyberprzestępczości.
Policjanci omówili na podanych przykładach zjawisko cyberprzestępczości, między innymi oszustwa, stalking, przejęcie czy też włamanie na konto. Opisali poszczególne rodzaje przestępstw i jednocześnie uświadomili zebranym, że nasza anonimowość w sieci jest tylko pozorna.
Funkcjonariusze poruszyli też temat obecności dzieci w sieci i kontroli rodziców nad tym co oglądają ich dzieci. Przekazali rodzicom kilka istotnych informacji dotyczących serfowania w sieci:
BEZPIECZEŃSTWO W SIECI - RODZICU PAMIĘTAJ:
- Przeprowadź rozmowę z dzieckiem o możliwych zagrożeniach w Internecie
- Nadzoruj co robi Twoje dziecko w Internecie
- Pokaż dziecku uwierzytelnione strony internetowe, na których zamieszczone są bezpieczne treści
- Korzystaj z programów filtrujących
- Ustal domowe zasady korzystania z Internetu i pilnuj ich przestrzegania
- Naucz dziecko aby nie akceptowała komunikatów, które zostaną nieoczekiwanie wyświetlone na ekranie i informował Cię o nich
- W przypadku ujawnienia przestępstwa nic nie kasuj i nie zmieniaj i niezwłocznie zawiadom Policję
- Korzystaj z bezpiecznych sieci Internetowych – prywatnych, które zabezpieczone są przed dostępem osób postronnych
- Zabezpiecz swoją sieć domową, hasłem, ustal odrębne hasło dla administratora domowej sieci
- Nie udostępniaj haseł, loginów, lub urządzeń, z których korzystasz osobom postronnym
Na koniec spotkania policjanci poruszyli tez temat oszustw, min. na policjanta na wnuczka, na urzędnika. Jak należy się zachować i na co zwrócić uwagę gdy mamy do czynienia z potencjalnym oszustem.