Aktualności

KWP: „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

Data publikacji 14.11.2019

Dzisiaj na terenie całego województwa lubelskiego, policjanci prowadzą wzmożone działania pod nazwą ,,Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze zwracać będą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądać się będą czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

   Dzisiaj na drogi całego województwa lubelskiego wyjechała większa niż zwykle liczba policjantów. Mundurowi w godzinach od 6:00 do 22:00 prowadzą akcję „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa i ograniczenie liczby wypadków. Działania mają także na celu uświadomienie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić w związku z niestosowaniem się do przepisów obowiązujących na drodze. Policjanci szczególną uwagę zwracać będą na wykroczenia popełniane przez pieszych,  a także przez kierujących wobec pieszych.

   Od stycznia 2019 roku na drogach województwa lubelskiego  doszło do 953 wypadków,  w wyniku których 131 osób zginęło, a 1042 doznało obrażeń. Od początku roku piesi uczestniczyli w 185 wypadkach, w wyniku których 36 zostało zabitych, a 153 odniosło obrażenia. Sami piesi spowodowali 60 wypadków w wyniku których 17 poniosło śmierć, a 44 zostało rannych. Od początku listopada br. zginęło 7 pieszych.

   Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

   Po raz kolejny przypominamy, że piesi powinni posiadać elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej. Kierowco, zwracaj uwagę na pieszych i rowerzystów na drodze nie jesteś sam!

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15 MB)

 

   Ku przestrodze publikujemy nagranie z miejskiego monitoringu pokazujące potrącenie mężczyzny na przejściu dla pieszych. Do zdarzenia doszło 8 listopada br. na ul. Lubartowskiej około godziny 20.00. W trudnych warunkach drogowych 64-letni kierowca taksówki nie zwolnił przed przejściem dla pieszych i wjechał w mężczyznę. 60-letni pieszy trafił do szpitala, ale na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń ciała.

K.K.

Powrót na górę strony