Aktualności

KWP: Trwają XVIII Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne

Data publikacji 10.10.2019

Zabezpieczanie banknotów ujawnionych w nielegalnej drukarni, prowadzenie oględzin na miejscu ujawnienia laboratorium do wytwarzania narkotyków syntetycznych, czy oględziny miejsca użycia broni palnej to tylko niektóre z praktycznych symulacji zdarzeń, jakie odbywają się w Janowie Lubelskim z udziałem policyjnych techników kryminalistyki. Od poniedziałku około 180 techników z kilku garnizonów Policji uczestniczy w XVIII Regionalnych Warsztatach Kryminalistycznych, podczas których uczestnicy wymieniają się doświadczeniami i doskonalą swoje umiejętności.

Policjant w masce i kombinezonie.

W Janowie Lubelskim trwają od poniedziałku XVIII Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne. W szkoleniu, których gospodarzem  jest Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie bierze udział łącznie około 180 osób: ponad 100 techników kryminalistyki z lubelskiego garnizonu policji, technicy z województw: podlaskiego, mazowieckiego, małopolskiego, podkarpackiego i Komendy Stołecznej Policji, przedstawiciel Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a także technicy ze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej. Po raz pierwszy w warsztatach uczestniczą również przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej.

Fabryka narkotyków.

Cały cykl szkoleniowy podzielony jest na dwa etapy. W każdym z nich udział bierze około 90 uczestników. Wykładowcami prowadzącymi zajęcia są głównie biegli z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Policjanci przeprowadzają oględziny.

Tematyka tegorocznych warsztatów jest bardzo szeroka, obejmuje zagadnienia z dziedziny mechanoskopii, badań dokumentów, czy chemii. Podczas zainscenizowanych  zdarzeń, technicy sprawdzają swoje umiejętności w zadaniach takich jak: oględziny miejsca wypadku drogowego i pojazdu, prowadzenie oględzin na miejscu ujawnienia laboratorium do wytwarzania narkotyków syntetycznych, oględziny miejsca użycia broni palnej czy zabezpieczanie banknotów ujawnionych w nielegalnej drukarni. Technicy doskonalą się również w  zabezpieczaniu i wykorzystaniu śladów stanowiących przedmiot badań informatycznych.

Policjant przewadza oględziny.

W warsztatach biorą także udział naczelnicy laboratoriów kryminalistycznych Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Rzeszowie i Białegostoku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie (jako gospodarze).
I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie  mł.insp. Jerzy Czebreszuk omawia warsztaty z policjantami.

W środę uczestników szkolenia odwiedził I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie młodszy inspektor Jerzy Czebreszuk, który sprawuje nadzór nad służbą kryminalną w lubelskim garnizonie Policji.

Policjant trzyma w szczypcach pocisk.

Warsztaty kryminalistyczne organizowane są każdego roku. To bardzo dobra okazja do tego, aby wymieniać się doświadczeniami i doskonalić umiejętności.
Na co dzień technicy pracują na miejscu tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których są ofiary,  prowadzą czynności na miejscu  najpoważniejszych przestępstw. Biorą udział w sekcjach zwłok i eksperymentach procesowych pozwalających odtworzyć szczegółowo przebieg zdarzenia. Technicy niejednokrotnie pracują w trudnych warunkach, zarówno za dnia, jak i w nocy, w pomieszczeniach, jak i w terenie otwartym, w zmiennych warunkach pogodowych.  Ich praca, często nawet kilkunastogodzinna wymaga skupienia, uwagi, ostrożności, dokładności, a także umiejętności przewidywania i wyobraźni.

Policjanci przeprowadzają oględziny.

Śladów pozostawianych na miejscu zdarzenia może być wiele. Rolą technika jest zatem  jak najlepsze ich zabezpieczenie, by stanowiły cenny materiał dowodowy pozwalający na zidentyfikowanie sprawcy.  

Rower poszkodowango.

Zarówno technicy kryminalistyki jak i policjanci laboratoriów kryminalistycznych to prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Ich ogromna wiedza i doświadczenie połączone z pracą na  zaawansowanych technologicznie urządzeniach i wykorzystywanych w kryminalistyce metodach laboratoryjnych  przekłada się na wykrywczy sukces. To dzięki ich żmudnej i bardzo drobiazgowej pracy, udaje się dotrzeć do sprawców przestępstw nawet sprzed wielu lat.

Wzór banknotów.

XVIII Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne potrwają do soboty. Po zakończeniu części praktycznej, nastąpi podsumowanie i wymiana doświadczeń.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.26 MB)

Powrót na górę strony