Biłgoraj: Przez oszustów stracił ponad 50 tysięcy złotych.
69 letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego padł ofiarą oszustwa. Mężczyzna przeglądając strony internetowe natrafił na firmę oferującą pomoc przy inwestycjach gwarantujących szybki zysk. Nawiązał kontakt i stracił ponad 50 tysięcy złotych. Apelujemy o rozwagę i ostrożne podchodzenie do tego typu ofert. Przypominamy, że oszuści idąc z duchem czasu modyfikują swoje metody. Nie dajmy się oszukać!
Wczoraj późnym wieczorem policjanci zostali poinformowani przez 69 latka z powiatu biłgorajskiego o oszustwie. Jak wstępnie wynika z ustaleń policjantów i relacji mężczyzny, kilka dni temu podczas przeglądania stron internetowych jego zainteresowanie wzbudziło ogłoszenie firmy zajmującej się pomocą przy inwestycjach. Firma gwarantowała szybki i duży zysk.
69 latek postanowił nawiązać kontakt z rzekomą firmą. Skutkiem tego było łącznie kilka rozmów telefonicznych, podczas których mężczyzna skuszony obietnicą szybkiego zarobku, podał nieznajomej osobie między innymi numer swojego konta. Efektem tego stracił ponad 50 tysięcy złotych.
69 latek zgłosił się do komendy i o zdarzeniu poinformował policjantów.
Przypominamy, że pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn, podszywają się pod znane firmy, banki czy instytucje. Policjanci apelują aby zwracać uwagę na każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresach lub nazwach portali. Jeśli otrzymamy SMS o zaległości i mamy wątpliwości czy tak jest faktycznie skontaktujmy się z usługodawcą przez infolinię i potwierdźmy, że faktycznie mamy jakieś zadłużenie. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności online a także o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji.
Przypominamy również, że Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie informacji o miejscu gromadzenia pieniędzy, ilości kont czy wysokość zgromadzonych środków. Nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie ani też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
Powyższa sytuacja lub podobna do przytoczonej może przydarzyć się każdemu. Również naszym bliskim lub sąsiadom. Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze, ale nie tyko. Zdarza się, że dzwonią również do osób młodych lub w sile wieku. Tu nie ma zasady! Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa szczególnie osób starszych, samotnych czy prowadzących działalność. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z innymi, ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.