Aktualności

Zamość: "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" w Nieliszu

Data publikacji 01.08.2019

Zalew w Nieliszu przyciąga wiele osób wypoczywających, które kąpią się na urokliwej plaży, korzystają ze sprzętu pływającego, jak również miłośników wędkowania. Aby uświadomić osobom korzystającym z wodnego wypoczynku jak niebezpieczne mogą być nierozważne i nieodpowiedzialne zachowania policjanci w ramach akcji MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą" zrealizowali spot na temat skutków łączenia alkoholu z plażowaniem i pływaniem w stanie nietrzeźwości.

Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad nieliskim zalewem każdego dnia czuwają policjanci z Nielisza. Mundurowi kontrolują miejsca niebezpieczne, w których ludzie kapią się pomimo zakazów. Interweniują widząc osoby, które ignorując ostrzeżenia i warunki atmosferyczne wypływają zbyt daleko od brzegu, pomagają w bezpiecznym dotarciu do brzegu. Z policyjnej łodzi kontrolują jednostki pływające pod kątem sprawności technicznej oraz wyposażenia w środki ratunkowe – kamizelki, koła, bojki. Kontrolują także kwalifikacje i stan trzeźwości osób z nich korzystających. Policyjni wodniacy z Nielisza mają również na uwadze miejsca wykorzystywane przez wędkarzy. Walczą także z kłusownikami.

Policyjne służby na wodzie wspomagają ratownicy WOPR . Można ich spotkać na nieliskim zalewie, podobnie jak policjantów, każdego dnia. WOPR-owcy i mundurowi patrolując zalew spotykają się na wodzie wymieniając spostrzeżenia oraz pomagając sobie wzajemnie w podejmowanych działaniach.

Policjanci z Nielisza, zarówno wodniacy, jak i dzielnicowi realizując założenia kampanii MSWiA "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą", wypoczywającym udzielają porad i wskazówek jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Przypominają o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na obszarach wodnych oraz konieczności stosowania się do znaków ostrzegawczych ustawionych na obszarach wodnych, które informują o niebezpieczeństwie, mówią również o obowiązku stosowania postanowień regulaminu kąpieliska. Przestrzegając przed zagrożeniami, przypominają o rozsądku, umiarze i odpowiedzialności, które zawsze powinny towarzyszyć osobom wypoczywającym nad wodą. W ramach akcji policjanci z zamojskiej komendy zrealizowali również spot, który ma posłużyć jako przestroga dla osób, które będąc w stanie nietrzeźwości nieodpowiedzialnie wchodzą do wody nie zważając na zagrożenia, którego hasło przewodnie brzmi: …alkoholu z wodą się nie łączy.

Pamiętaj o rozwadze nad wodą i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 • bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym i nadzorowanym przez ratownika;
 • należy przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do uwag i zaleceń ratownika;
 • nie wolno pływać w czasie burzy, mgły, przy ograniczonej widoczności i silnych podmuchach wiatru, nie wypływamy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku;
 • aby uniknąć wstrząsu termicznego przed wejściem do wody należy się schłodzić;
 • nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych, zabronionych;
 • pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę;
 • nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, w takim stanie zabronione jest również korzystanie z żaglówek, łódek, czy kajaków;
 • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, należy stale je obserwować, aby nie dopuścić do niekontrolowanego odpłynięcia na zbyt głęboka wodę;
 • pamiętamy o zaopatrzeniu najmłodszych miłośników kąpieli w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody;
 • pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
 • zadbajmy również o porządek w miejscu , w którym wypoczywamy;
 • zabezpieczmy wartościowe przedmioty, w taki sposób, aby nie stały się łatwym łupem dla złodzieja;
 • zwracajmy uwagę na inne osoby wypoczywające obok nas, ktoś może potrzebować pomocy, jeśli zajdzie potrzeba – natychmiast alarmujmy służby.

D.K-B.

Powrót na górę strony