Aktualności

Włodawa: Skok na główkę zakończony poważnymi obrażeniami

Data publikacji 21.07.2019

Do nieszczęśliwego wypadku podczas kąpieli doszło wczoraj nad jeziorem w Okunince. Z poważnymi obrażeniami ciała do jednego z lubelskich szpitali trafił 23-letni mieszkaniec woj. podkarpackiego po tym, jak na główkę skoczył z pomostu do wody. Niewykluczone, że czekać go będzie długotrwałe leczenie i rehabilitacja. Apelujemy o rozsądek i rozwagę podczas korzystania z wody.

Do tego zdarzenia doszło wczoraj po godz. 17 w miejscowości Okuninka.  Jak ustalili wstępnie policjanci, 23-letni mieszkaniec woj. podkarpackiego  wraz z grupą znajomych przyszedł na niestrzeżone kąpielisko. Po skoku z pomostu na główkę wynurzył się z wody nieruchomy, z twarzą zwróconą do dołu. Młody mężczyzna został wyciągnięty z wody przez kolegów.

23-latek był nieprzytomny. Na ratunek pośpieszył świadek zdarzenia, który podjął czynności reanimacyjne. Przybyli na miejsce ratownicy wodni, którzy w niedalekiej odległości pracowali na strzeżonym kąpielisku, przejęli czynności ratownicze.

Młody mężczyzna śmigłowcem został przetransportowany do lubelskiego szpitala, gdzie zajęli ise nim lekarze.  Pobrana zostaął rówież od niego krew do badań na zawartość alkoholu.

23-latek jest w poważnym stanie. Niewykluczone, że czeka go długotrwałe leczenie i rehabilitacja.
 

Poniżej przypominamy zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy;

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody.

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

KZP

Powrót na górę strony