Policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie
24 lipca 2020 roku obchodzimy 101. rocznicę powstania Policji Państwowej. Jest to czas, gdy będziemy powracać pamięcią do 1919 roku, ale jest to również okazja, by przybliżyć Państwu nasz garnizon i pracę lubelskich policjantów.
Współczesną polską Policję tworzą funkcjonariusze zatrudnieni w służbach: kryminalnej, prewencyjnej, kontrterrorystycznej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. W 101. rocznicę powstania Policji Państwowej chcemy Państwu przybliżyć nasz garnizon i pracę lubelskich policjantów.
Granatowy mundur, kajdanki czy służbowa broń nie należą do ich codziennego wyposażenia. Do służby zakładają najczęściej biały fartuch lub kombinezon, by w ciszy i skupieniu, często w sterylnych warunkach godzinami skrupulatnie pracować na miejscach najpoważniejszych przestępstw. Ich celem jest znalezienie i zabezpieczenie pozostawionych przez sprawcę śladów. Bo to właśnie one w toczącym się później postępowaniu przed sądem, stanowić będą niezbite dowody. Mowa o policyjnych technikach kryminalistyki i funkcjonariuszach Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
W lubelskim garnizonie policji pracuje ponad 100 techników kryminalistyki. W swojej pracy widzieli niemal wszystko: tragiczne w skutkach wypadki drogowe i ich ofiary, pracowali na miejscach najpoważniejszych przestępstw. Brali udział w sekcjach zwłok i eksperymentach procesowych pozwalających odtworzyć szczegółowo przebieg zdarzenia.
Śladów pozostawianych na miejscu przestępstwa może być wiele. Rolą technika jest zatem jak najlepsze zabezpieczenie ujawnionych śladów, by stanowiły cenny materiał dowodowy pozwalający na zidentyfikowanie sprawcy.
Technicy niejednokrotnie pracują w trudnych warunkach, czy to za dnia, czy w nocy, w pomieszczeniach, jak i w terenie otwartym w zmiennych warunkach pogodowych. Ich praca, często nawet kilkunastogodzinna wymaga skupienia, uwagi, ostrożności, dokładności, a także umiejętności przewidywania i wyobraźni.
Nadzór merytoryczny nad pracą techników kryminalistyki i koordynacje ich działań sprawuje Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. To liczący około 80 osób wydział, w skład którego wchodzą eksperci z następujących zespołów: badań dokumentów, biologii, daktyloskopii i osmologii, mechanoskopii, chemii oraz technik audiowizualnych.
I tak na przykład biegli z zespołu badań dokumentów badają ich autentyczność, ustalają techniki i metody wytwarzania sfałszowanych dokumentów, biegli z zespołu biologii zajmują się między innymi identyfikacją ludzkiego śladu biologicznego - DNA. Z kolei policjanci z zespołu osmologii badają ślady zapachowe. Eksperci z zespołu mechanoskopii dokonują ustaleń, czy badany egzemplarz broni użyty był wcześniej na miejscu jakiegoś zdarzenia. Z kolei na podstawie odstrzelonych łusek lub pocisków identyfikują rodzaj użytej broni palnej.
To właśnie do tych wymienionych pracowni trafiają zabezpieczone przez techników ślady. Na ich podstawie w dalszej kolejności wykonywanie są ekspertyzy oraz opracowywane opinie kryminalistyczne. Dzięki dzisiejszym metodom laboratoryjnym, łatwiej jest udowodnić winę przestępcy, przedstawiając niezbite dowody, oparte na prawach nauki. Dlatego też policyjni eksperci mają do dyspozycji szereg najnowocześniejszych urządzeń.
Zarówno technicy kryminalistyki jak i policjanci i pracownicy Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie to prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Ich ogromna wiedza i doświadczenie połączone z pracą na zaawansowanych technologicznie urządzeniach i wykorzystywanych w kryminalistyce metodach laboratoryjnych przekłada się na wykrywczy sukces. To dzięki ich żmudnej i bardzo drobiazgowej pracy, udaje się dotrzeć do sprawców przestępstw nawet sprzed wielu lat, a znane niegdyś powiedzenie „zbrodnia doskonała” odchodzi do lamusa.