Aktualności

KWP: W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji 05.07.2019

Przegląd miejsc letniego wypoczynku pod kątem bezpieczeństwa nad wodą rozpoczęli przedstawiciele KWP w Lublinie oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Dzisiejsza kontrola dotyczyła kąpielisk w pow. łęczyńskim. Była ona również okazją do tego, by nad Jeziorem Piaseczno zasady bezpiecznych zachowań nad wodą przypomnieć uczestnikom kolonii i półkolonii. Przeprowadzone przez policjantów konkursy i quizy, udowodniły, że wiedza młodych ludzi jest bardzo szeroka.

Policjant plynie pontonem.
Lubelszczyzna jest regionem bogatym w wiele atrakcji turystycznych chociażby z racji położonych tu licznych zbiorników  wodnych. Jeziora, stawy, zalewy każdego lata przyciągają rzesze urlopowiczów,  zarówno miejscowych jak i przyjezdnych,  miłośników kąpieli, jak i osoby uprawiające sporty motorowodne.  Co roku także na wakacyjny wypoczynek nad wodą przybywają dzieci na obozy i kolonie. Dlatego też zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom wypoczywającym nad wodą jest niezmiernie ważne. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci.

Policjant w mundurze.

Od lipca aż do końca wakacji  wsparcia miejscowym stróżom prawa udziela 34 funkcjonariuszy  z Oddziału Prewencji Policji w Lublinie. Funkcjonariusze skierowani zostali na teren pięciu powiatów w naszym województwie: lubartowskiego, parczewskiego, janowskiego, włodawskiego i łęczyńskiego. Oprócz patrolowania plaż, deptaków i rejonów lokali gastronomicznych sprawdzają także drogi dojazdowe do jezior i pomostów. W sposób stanowczy reagują na wykroczenia społecznie uciążliwe, jak czyny chuligańskie, niszczenie mienia czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Policjant plunie pontonem.

Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo na obszarach wodnych dysponują łącznie 11 jednostkami pływającymi. Policjanci, wyszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego podejmują interwencje wobec osób, które w sposób nieodpowiedzialny zachowują się w wodzie narażając swoje życie i zdrowie, kontrolują niestrzeżone kąpieliska, reagują wobec osób, które w stanie nietrzeźwości korzystają ze sprzętu wodnego.

Policjantka daje dzieciom upominki.

Przegląd miejsc letniego wypoczynku pod kątem bezpieczeństwa nad wodą rozpoczęli także przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP w Lublinie oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Podczas takich kontroli funkcjonariusze prowadzą spotkania z kierownikami ośrodków wypoczynkowych, rekreacyjnych, sportowych przedstawiając wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz zasady postępowania w przypadku zaistnienia zagrożeń i zdarzeń losowych. Sprawdzają również to,  czy nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy. Wczoraj skontrolowane zostały kąpieliska w pow. opolskim i janowskim. Dzisiaj z kolei przedstawiciele KWP i WOPR poddali kontroli kilka kąpielisk w pow. łęczyńskim.

Chlopczyk udziela wywiadu.

Wizyta nad jeziorem Piaseczno była także okazją do tego, aby spotkać się z niemal setką dzieci i młodzieży uczestniczących w letnich  półkoloniach i koloniach z Ludwina i Nadrybia.

Policjantka rozmawia z dziecmi.

Podczas zorganizowanego spotkania policjanci z łęczyńskiej komendy przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku nad wodą. Mundurowi przeprowadzili liczne konkursy i quizy, które udowodniły, że wiedza młodych ludzi na ten temat jest bardzo szeroka.

Pytanie zapisane na kartce papieru.

Każde dziecko w nagrodę otrzymało od funkcjonariuszy drobne upominki oraz gadżety z kampanii profilaktycznej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Grupowe zdjęcie dzieci, opiekunów oraz policji.

AK

Powrót na górę strony