Aktualności

Poradnik dla obywateli Ukrainy

Data publikacji 05.07.2019

Podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie przy współpracy z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddział Straży Granicznej, Konsulatem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowali przewodnik przybliżający i wskazujący podstawowe przepisy ruchu drogowego obowiązujące w Polsce.

Zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym to kluczowy cel stawiany sobie przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Z racji położenia geograficznego Lubelszczyzna jest województwem, po którym przemieszcza się wielu cudzoziemców zwłaszcza, obywateli państw z Europy Wschodniej. Poruszając się po drogach naszego województwa niejednokrotnie są oni uczestnikami zdarzeń w ruchu drogowym, w tym tych najpoważniejszych w skutkach.

Podczas codziennej służby policjanci dążą do poprawy bezpieczeństwa i podnoszenia świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego. Tym razem swoje działania skierowaliśmy do kierowców z Ukrainy, którzy coraz częściej i liczniej odwiedzają Polskę. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, w porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie oraz Krajowym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowali przewodnik przybliżający i wskazujący podstawowe przepisy ruchu drogowego w Polsce. Oprócz przybliżenia wybranych definicji poruszona została problematyka m.in.:  ruchu pojazdów, dopuszczalnych prędkości, obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, telefonów komórkowych i właściwego oświetlenia. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji przypominają również kto jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli drogowej, w jakich okolicznościach można utracić prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, jakie dokumenty należy okazać podczas kontroli drogowej oraz jakie konsekwencje łączą się z jazdą w stanie nietrzeźwości.

 

Powrót na górę strony