Chełm: Zatrzymany oszust działający metodą na „policjanta” - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Chełm: Zatrzymany oszust działający metodą na „policjanta”

Data publikacji 03.04.2019

Policjanci zatrzymali 31-letniego mężczyznę wyłudzającego pieniądze metodą na "policjanta" . Biorąc udział w przestępczym procederze odebrał pieniądze z mieszkania pokrzywdzonej. Starsza pani została oszukana na kwotę ponad 50 tys. zł. Zatrzymany został dzisiaj doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Oszustwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspierani przez chełmskich kryminalnych zatrzymali wczoraj 31-letniego mieszkańca gminy Dorohusk. Jak ustalili śledczy, mężczyzna uczestniczył w procederze wyłudzania pieniędzy metodą na tzw. "policjanta". W lutym br. odebrał ponad 50 tysięcy złotych z mieszkania 88-letniej chełmianki. Kobieta otrzymała wcześniej telefon od mężczyzny podającego się za policjanta z informacją, że jej syn miał wypadek, w którym ktoś zginął. Dzwoniący zażądał pieniędzy, które miały pomóc w korzystnym załatwieniu sprawy. Starsza pani była przekonana, że pomaga synowi.

Zatrzymany 31-latek dzisiaj został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty. Wobec mężczyzny został  zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego oszustwo zagrożone jest kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że oszuści często podają się za pracowników różnych firm, a także za policjantów. Przekazują informację o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny i oferują pomoc w pozytywnym załatwieniu sprawy przez przekazanie dużej kwoty pieniędzy. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nie mogą żądać ani też przyjmować pieniędzy za załatwienie jakiejkolwiek sprawy. Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, która rzekomo potrzebuje naszej pomocy. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze nieznajomym poradźmy się najbliższych w tej sprawie bądź też skontaktujmy z jednostką Policji dzwoniąc na nr alarmowy 112.

E.C.