Aktualności

KWP: „Narkotyki i dopalacze zabijają” -inauguracja kampanii na Lubelszczyźnie

Data publikacji 02.04.2019

Dzisiaj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się inauguracja kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają” . Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która rusza dzisiaj we wszystkich jednostkach Policji w kraju. Inauguracja kampanii na Lubelszczyźnie odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk , Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Radek Bąchór oraz Irmina Nikiel  - Państwowy Inspektor Sanitarny w Lublinie. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. Dopalaczy.  Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Dopalacze stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Powodują one w szybki i nieodwracalny sposób zmiany w organizmie człowieka, dlatego reagujmy, jeśli wiemy, że ktoś po nie sięga. Jeśli mamy wiedzę nt. osób oferujących do sprzedaży dopalacze przede wszystkim poinformujmy o tym Policję – uchronimy w ten sposób innych przed poważnym niebezpieczeństwem.

Producenci dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem a nie zdrowiem kupujących. Cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy. Często mieszanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Sprzedaż dopalaczy odbywa się najczęściej za pośrednictwem Internetu i funkcjonujących tam sklepów. Policjanci prowadząc postępowania blokują takie strony, by kolejne osoby nie były narażane na utratę życia bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu. Ostatnio w całym kraju doszło do kilkunastu zatruć dopalaczami, wszystko wskazuje na to, że do obiegu wprowadzone zostały środki bardzo szkodliwe dla życia i zdrowia ludzkiego.

Przestrzegamy wszystkich przed zażywaniem tych niebezpiecznych substancji. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia.

Zwracamy się także z apelem do rodziców i opiekunów by zwracali uwagę na zachowanie najbliższych, na środowisko w jakim przebywają. Wystarczy naprawdę chwila, by doszło do tragedii, ale wystarczy też jedna mądra decyzja by zapobiec nieszczęściu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.76 MB)

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12  Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego.

R.L.R

Powrót na górę strony