Łęczna: O bezpieczeństwie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Łęczyńscy policjanci spotkali się ze słuchaczami Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Filia w Łęcznej. Funkcjonariusze poruszali tematy dot. zagrożeń związanych z oszustwami dokonywanymi metodą ,,na wnuczka”, zagubienia, kradzieży dokumentów. Mundurowi przekazywali informacje dotyczące funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji ,,Moja Komenda”. Wręczali ulotki informujące o programie ,,Dzielnicowy bliżej nas” zawierające dane kontaktowe dzielnicowego danego rejonu.
Wczoraj policjanci z łęczyńskiej komendy spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem zorganizowanego było omówienie zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach dnia codziennego.
W spotkaniu z seniorami udział wzięli również dzielnicowi, którzy odpowiadali na liczne pytania. Przekazywali również uczestnikom spotkania ulotki informujące o założeniach programu ,,Dzielnicowy bliżej nas”. Każda ulotka zawiera numer kontaktowy i adres e-mail do dzielnicowego – policjanta pierwszego kontaktu.
Policjanci informowali o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. KMZB to innowacyjne narzędzie służące głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Za pomocą tego narzędzia można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy. Z kolei aplikacja ,,Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, aplikacja natychmiast odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego
Ponadto podczas spotkania mundurowi wskazywali zasady dbania o własne bezpieczeństwo. Omawiali problematykę dotyczącą oszustw metodą ,,na wnuczka”, podawania się za przedstawicieli administracji, poczty, firm ubezpieczeniowych itp. Funkcjonariusze przybliżyli sposoby i metody działania oszustów oraz wytłumaczyli co zrobić aby nie paść ich ofiarą. Przestrzegali, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, prześcigają się oni w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze. Tłumaczyli aby w przypadku telefonów, zwłaszcza od członków rodziny, z którymi nie utrzymywali kontaktu od dłuższego czasu, każdą taką informację sprawdzić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmówcy za każdym razem powiadamiać oficera dyżurnego komendy policji. Ponadto stróże prawa przypominali jak postępować w przypadku zagubienia czy kradzieży dokumentów, a także o właściwym zabezpieczeniu mieszkań.
Policjanci omówili również zagadnienia związana z przemocą domową, wskazywali na skalę tego zjawiska. Omówili schemat działania procedury ,,Niebieska Karta”. Przypominali o instytucjach pomocowych działających na terenie powiatu. Poruszyli również temat zapobiegania dyskryminacji oraz propagowania równości i tolerancji.
MK