Biłgoraj: Kto rozpoznaje szczeniaka?
Wczoraj do biłgorajskiej komendy wpłynęło zawiadomienie o szczeniaku znalezionym na terenie miejscowości Aleksandrów. Na ciele zwierzęcia weterynarz stwierdził liczne rany. Piesek jest w ciężkim stanie i walczy o powrót do zdrowia, znajduję się obecnie pod fachową opieką lekarza weterynarii. Policjanci poszukują właściciela pieska i ustalają czy do jego obrażeń przyczynił się człowiek czy powstały one wskutek wypadku.
Wczoraj w godzinach popołudniowych policjanci biłgorajskiej komendy zostali powiadomieni o szczeniaku odnalezionym na terenie miejscowości Aleksandrów. Suczkę w miniony piątek znalazła 18 latka, która wybrała się na spacer. Wyziębiony szczeniak leżał w przydrożnym rowie. Kobieta zawiozła pieska do lecznicy dla zwierząt. Tam lekarz weterynarii udzielił mu pomocy i zapewnił fachową opiekę.
Suczka posiada na ciele liczne rany. Była także wyziębiona i odwodniona, męczyły ją również pasożyty. Na chwilę obecną nie można jednoznacznie stwierdzić czy rany na ciele pieska powstały wskutek zaplątania się przez niego np. w jakieś druty czy powstały one wskutek działania człowieka.
Policjanci prowadzą w tej sprawie czynności sprawdzające. Apelujemy również o wszelkie informacje w tej sprawie. Może ktoś rozpozna pieska widocznego na zdjęciu i pomoże w ustaleniu właściciela suczki. Informacje w tej sprawie można przekazać osobiście w KPP w Biłgoraju przy ul. Polna 1 lub telefonicznie pod nr (84) 6868210, również ananimowo.
Przypominamy, że znęcanie się nad zwierzęciem jest PRZESTĘPSTWEM!
Zwierzęta, które zapewniają nam towarzystwo, radość, służą pomocą zaczynając od psów przewodników po zwierzęta gospodarskie niestety często stają się ofiarami agresji oraz bestialskiego i niczym nieusprawiedliwionego okrucieństwa ze strony ludzi. Często ze strony swoich „właścicieli”, których tak bardzo i bezinteresownie kochają. Postanowiliśmy zatem przypomnieć wszystkim, którzy podnoszą rękę na zwierzę, że za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Znęcaniem się nad zwierzętami, zgodnie z art. 6 Ustawy o ochronie zwierząt, jest zadawanie, albo świadome dopuszczenie do zadawania bólu lub cierpień zwierzętom, umyślnego zranienia lub okaleczenia. W tym samym paragrafie zawarto długą listę przykładów znęcania się, gdzie obok przypadków takich jak bicie, okaleczanie czy trzymanie w klatkach uniemożliwiających zachowanie naturalnej pozycji, znajdują się także takie jak np.: przeciążanie zwierząt pociągowych i jucznych ładunkami w oczywisty sposób nieodpowiadającymi ich sile i kondycji lub zmuszanie takich zwierząt do zbyt szybkiego biegu czy złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt.
Warto pamiętać, że lista czynów, choć długa, ma charakter otwarty, tak więc za znęcanie się powinny być uznane także inne zachowania, jeśli ich następstwem jest zadanie zwierzęciu bólu lub cierpienia. Bijąc, uderzając zwierzę czy strzelając z wiatrówki, procy do zwierzęcia popełniamy przestępstwo!
Zgodnie z art 6 Ustawy o ochronie zwierząt za zanęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 5 lat więzienia!
Na stronie internetowej biłgorajskiej komendy w zakładce Zielona Strefa można zgłosić przestępstwo lub wykroczenie przeciwko zwierzętom lub środowisku naturalnemu wysyłając e-mail na podane tam adresy. Można również zadzwonić pod numer 997 lub 112. Zawsze informację można przekazać anonimowo. Nie bądźmy obojętni na cierpienie zwierząt!
JK