Aktualności

Puławy: Policjanci zauważyli dym i wynieśli z domu poszkodowanych

Data publikacji 15.02.2019

Policjanci z puławskiej patrolówki uratowali dwoje mieszkańców gminy Puławy. Kobieta i mężczyzna nie zauważyli, że piec którym ogrzewali mieszkanie jest nieszczelny. Mundurowi wynieśli z domu poszkodowanych, a następnie ugasili ogień w piecu i wywietrzyli pomieszczenia. 48-latka trafiła do szpitala, jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

   Wczoraj rano policjanci z puławskiej patrolówki, w trakcie interwencji w gminie Puławy zauważyli, że mieszkanie zajmowane przez 48-latkę i jej partnera jest kompletnie zadymione. Podejrzewając, że mieszkańcy domu znajdują się wewnątrz mieszkania, weszli do środka.

   Wewnątrz zastali oboje mieszkańców, kobieta bez kontaktu leżała na łóżku, mężczyzna był w lepszym stanie, chociaż kontakt z nim by utrudniony. Mundurowi wezwali na miejsce karetkę pogotowia, a sami zadbali o bezpieczeństwo dwójki mieszkańców. Mężczyznę wyprowadzili na zewnątrz, a kobietę wynieśli i okryli kurtką. Sprawdzali również stan kobiety do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Z uwagi na stan zdrowia, 48-latka została zabrana do szpitala. Funkcjonariusze ugasili również ogień w nieszczelnym piecu oraz przewietrzyli pomieszczenia w domu.
 

Policjanci przypominają:

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe).  

Jak uniknąć zaczadzenia?

  •   Nie bagatelizuj następujących objawów: duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegasz zatruciu czadem. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz mieszkanie, w którym się znajdujesz, wyjdź na zewnątrz, zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wezwij straż pożarną i zasięgnij porady lekarskiej.
  •   Przeprowadzaj kontrole techniczne, w tym sprawdzaj szczelność przewodów kominowych, systematycznie je oczyszczaj i sprawdzaj ciąg powietrza.
  •   Piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, użytkuj zgodnie z instrukcją producenta.
  •   W przypadku wymiany okien lub drzwi na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji – być może konieczne będzie usunięcie uszczelki, założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej.
  •   Często wietrz pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej – rozszczelnij trochę okna.
  •   W trosce o własne bezpieczeństwo rozważ zamontowanie w domu także czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. Pamiętaj – czujka może uratować Tobie i Twoim bliskim życie !

 

E.R.K

Powrót na górę strony