Aktualności

Biłgoraj: Jak się chronić przed oszustami - spotkanie z seniorami

Data publikacji 14.02.2019

Wszyscy wiemy jak ważna jest profilaktyka i promowanie bezpiecznych zachowań. Policjanci biłgorajskiej komendy kładą duży nacisk na dotarcie do jak największej liczby osób w różnych grupach wiekowych. Od przedszkolaków po seniorów przez cały rok organizują i prowadzą spotkania. Rozmawiają o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w Internecie i ostrzegają przed oszustami. Wczoraj jedno z takich spotkań miało miejsce w Domu Kombatanta w Biłgoraju. Tym razem policjanci ostrzegali seniorów przed oszustami i „cudownymi” okazjami.

Wciąż w całym kraju zdarzają się przypadki oszustw na „wnuczka”, „policjanta” czy „urzędnika”. Zazwyczaj ofiarami oszustów padają osoby starsze. Policjanci biłgorajskiej komendy wiedzą jak ważna jest profilaktyka w tym zakresie i przez cały rok organizują spotkania z osobami szczególnie narażonymi na ataki ze strony oszustów. Wczoraj jedno z takich spotkań miało miejsce w Domu Kombatanta w Biłgoraju. Policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii biłgorajskiej komendy asp.szt. Adam Granda i sierż.szt. Waldemar Buczek omówili metody jakie stosują oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy oraz wyjaśnili jak się zachować w przypadku kiedy podejrzewamy, że mamy do czynienia z naciągaczem. Ostrzegali przed ofertami zakupu za bezcen czy cudownymi wręcz okazjami pożyczek lub zakupów. Uczestnicy spotkania obejrzeli specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentację oraz krótki film prezentujący najczęściej stosowane przez oszustów metody działania.

Przypominamy jak się zachować by nie paść ofiarą oszusta:

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.
  • Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.
  • Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.
  • Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie danych takich jak nasze loginy czy hasła do kont lub pieniędzy.

J.K.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.47 MB)

Powrót na górę strony