Zamość: Bezpieczeństwo osób starszych
Cykl spotkań z seniorami w gminie Krasnobród był okazją do przypomnienia o zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się starsze osoby. Dzielnicowy przestrzegał przed pochopnie zawieranymi umowami, wpuszczaniem do mieszkań osób nieznajomych oraz o oszustach, którzy okradają seniorów wykorzystując ich dobroduszność i chęć niesienia pomocy najbliższym. Aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców dzielnicowy zredagował ulotkę informacyjną zawierającą najważniejsze zasady jak ustrzec się przed nieuczciwymi ludźmi.
Dzielnicowy gminy Krasnobród w trosce o bezpieczeństwo starszych mieszkańców swojego rejonu przeprowadził cykl spotkań z seniorami. Okazją do rozmowy o bezpieczeństwie i mogących wystąpić zagrożeniach były m.in. uroczystości organizowane przez szkoły i przedszkola związane z obchodami Dnia Babci i Dziadka.
W czasie spotkań sierż. szt. Robert Wacławski przestrzegał przed pochopnie zawieranymi umowami, informował że często najistotniejsze treści w umowach pisane są „małym druczkiem” dlatego też należy je dokładnie przeczytać, niejasności wyjaśnić, a przed podpisaniem umowy najlepiej skorzystać z porady bliskiej osoby. Dzielnicowy przestrzegał również przed wpuszczaniem do domu nieznajomych, którzy oferują do sprzedaży różne produkty lub też twierdzą, że są przedstawicielami gazowni, zakładu energetycznego, bądź innej instytucji a ich wizyta związana jest np. z koniecznością naprawy usterki lub sprawdzenia instalacji. Policjant przypominał, że zawsze przed wpuszczeniem do domu nieznajomej osoby należy sprawdzić jej wiarygodność oraz upewnić się, że powód jej wizyty jest prawdziwy i uczciwy.
Dzielnicowy podczas prelekcji wspominał także o oszustwach, którzy metodą „na wnuczka” lub „na policjanta” kradną oszczędności seniorów wykorzystując ich dobroduszność i otwartość na pomoc najbliższym. Wskazał metody ich działania oraz przypomniał, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy oraz nie zdradza szczegółów prowadzonych akcji. Każdy telefon, w czasie którego rozmówca prosi o pożyczkę należy skonsultować z członkami rodziny i sprawdzić czy „wnuczek” po drugiej stronie słuchawki nie jest oszustem czyhającym na majątek starszej osoby. Przypominał o tym, aby o nietypowych wzbudzających niepokój telefonach natychmiast informować Policję.
Spotkania były również okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza w terenie gdzie ulice są nieoświetlone. Apelował o noszenie odblaskowych elementów, które niejednokrotnie ratują pieszemu życie.
Dzielnicowy gminy Krasnobród, aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, opracował ulotkę informacyjną na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się seniorzy. W przekazaniu ulotek adresatom pomogły lokalne instytucje. Dzielnicowy przekazał je szkołom, palcówkom służby zdrowia, bankom, ośrodkom kultury oraz właścicielom osiedlowych sklepikach, z prośbą o dystrybucję wśród zainteresowanych osób.
D.K-B.