Aktualności

Biała Podl.: Zamiast zamówionego produktu otrzymał słoiczek kremu czekoladowego. Policjanci apelują o rozwagę podczas internetowych zakupów

Data publikacji 21.12.2018

Bialscy policjanci ustalili sprawcę oszustwa internetowego na szkodę mieszkańca miasta. Sprawca na jednym z portali internetowych oferował zegarek, zamiast tego wysłał pokrzywdzonemu słoik kremu czekoladowego. Podejrzany o dokonanie tego przestępstwa 19-latek usłyszał zarzut w areszcie, gdzie obecnie przebywa. Policjanci apelują o rozwagę podczas zakupów w sieci. Pamiętajmy, by korzystając z promocji i ofert zachować zasadę ograniczonego zaufania i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Do bialskiej jednostki policji zgłosił się mieszkaniec miasta. Z jego relacji wynikało, że został oszukany. Na jednym z portali internetowych mężczyzna zamówił zegarek marki Samsung wartości 560 zł. Część kwoty wpłacił na wskazane w ogłoszeniu konto. Resztę gotówki przekazał przy odebraniu przesyłki. Kiedy paczka dotarła do adresata, okazało się jednak, że zamiast zamówionego zegarka mężczyzna znalazł tam coś zupełnie innego. Wewnątrz czekał na niego… słoiczek kremu czekoladowego.

Wówczas pokrzywdzony zgłosił przestępstwo organom ścigania. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą bialskiej komendy. Policjanci ustalili personalia mężczyzny podejrzewanego o udział w transakcji. Okazało się, że jest to 19-letni mieszkaniec Braniewa, który przebywa obecnie w areszcie. To właśnie tam usłyszał zarzut i przyznał się do winy. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Oszustwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Okres przedświąteczny to czas szczególny, w którym szukamy upominków, którymi obdarujemy bliskie nam osoby. Często korzystamy też z zakupów w sieci. Pamiętajmy, by korzystając z promocji i ofert w sklepach internetowych zachować zasadę ograniczonego zaufania. Pod atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. Przed zakupem należy sprawdzić rzetelność sprzedającego.

Należy zachować całą korespondencję ze sprzedawcą. W przypadku oszustwa pozwoli to Policji szybko do niego dotrzeć. Otrzymując ofertę e-mailem nie należy korzystać z linków, na stronę sklepu wejść wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Przy płaceniu kartą kredytową należy zwracać uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki "https".

Jeżeli, pomimo zachowania zasad ostrożności, nie otrzymaliśmy zamówionego produktu, bądź dostaliśmy puste opakowanie sprawę należy zgłosić na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

B.S.P.

Powrót na górę strony