Aktualności

KWP: Uważajmy na niskie temperatury

Data publikacji 18.12.2018

Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób samotnych, bezdomnych, starszych i chorych. Dlatego też policjanci podczas codziennych służb systematycznie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na utratę życia lub zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. Apelujemy do Państwa, nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Szybka reakcja i w porę udzielona pomoc może uratować czyjeś życie. Wystarczy jeden telefon.

Gdy na dworze robi się chłodniej, a nocą temperatury powietrza spadają poniżej zera policjanci systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby narażone na utratę życia z powodu wychłodzenia organizmu. Dzielnicowi kontrolują altanki ogródków działkowych, pustostany, kanały ciepłownicze oraz inne opuszczone miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, potrzebujące pomocy. Odwiedzają również mieszkania osób samotnych, schorowanych, w podeszłym wieku sprawdzając warunki, w jakich osoby te zamieszkują. Szczególną uwagę zwracają na temperaturę panującą w mieszkaniu. Niejednokrotnie w kontroli wspierają policjantów pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Potrzebującym udzielają informacji, w jakich placówkach mogą otrzymać pomoc i schronienie, aby bezpiecznie przetrwać zimę.

Okres niskich temperatur to zagrożenie również dla osób będących pod wpływem alkoholu. Niejednokrotnie pijane osoby nie są w stanie o własnych siłach dotrzeć do domu, „odpoczywają” na ławkach, przystankach, nie czując zimna. Oni też potrzebują naszej pomocy.

Policjanci apelują, nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebującego pomocy. Jeśli widzimy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu alarmujmy odpowiednie służby. Wystarczy jeden telefon na Policję lub Pogotowie Ratunkowe, aby uratować komuś życie.

 

R.L.R.

Powrót na górę strony