Świdnik: Warsztaty OKM
W Świdniku odbyła się wyjątkowa lekcja historii w postaci warsztatów pn. „OKM 1940 – Ostaszków, Kalinin, Miednoje”. Zajęcia poświęcone były tragicznym losom przedwojennych funkcjonariuszy Policji Państwowej. Spotkanie było możliwe, dzięki zaangażowaniu specjalistów Biura Historii i Tradycji Policji KGP, przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Świdniku i świdnickiej policji.
Warsztaty odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. Miały na celu podkreślenie znaczenia etosu zawodu policjanta, zaakcentowanie należnego mundurowi i służbie Polskiego Policjanta szacunku i uzmysłowienie, jaki tragiczny los spotkał tych, którzy taki mundur nosili po wybuchu wojny. W spotkaniu udział wzięła młodzież ze Świdnika i Piask.
Głównym elementem warsztatów historycznych było wystąpienie Jarosława Olbrychowskiego - Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. w Łodzi, który z niezwykłą pasją i zaangażowaniem opowiadał o losach policjantów II Rzeczypospolitej. Przedstawił rys historyczny powstania Policji, w tym na ziemiach śląskich, obowiązujące w tamtym czasie funkcjonariuszy zasady, a także nazwiska tych policjantów, którzy wiosną 1940 r. zostali zamordowani przez NKWD w Kalininie i pogrzebani w tzw. dołach śmierci w Miednoje. Wymieniając Ostaszków, Kalinin i Miednoje mówił o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w bydlęcych wagonach byli transportowani do obozów NKWD, aby później zostać zamordowani strzałem w tył głowy.
Jarosław Olbrychowski wspomniał o swoim dziadku, Edwardzie Olbrychowskim- przodowniku Policji Państwowej, który zginął w 1940 roku na „nieludzkiej ziemi”. Uzupełnieniem przekazywanych informacji były unikatowe zdjęcia i dokumenty przedstawiające m.in. wyposażenie oraz umundurowanie ówczesnych policjantów, którego rekonstrukcję można było zobaczyć na żywo prezentowaną przez emerytowaną funkcjonariuszkę.
Ogólnopolski program edukacyjno-historyczny OKM 1940 realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji. Jest też elementem misji rodzin policjantów II RP związanej z przywracaniem prawdy oraz kultywowaniem tradycji zawartej w sentencji „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Miłym akcentem warsztatów było przekazanie Komendantowi Powiatowemu Policji w Świdniku Certyfikatu Ambasadora OKM 1940.
Po warsztatach historycznych podkom. Magdalena Szczepanowska przeprowadziła z zebraną młodzieżą pogadankę poświęconą negatywnym skutkom zażywania dopalaczy.
E.D.