Aktualności

KWP: „Świeć Przykładem - Podaj dalej”– wspólna inicjatywa Policji i Parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach

Data publikacji 28.10.2018

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wraz z kapelanem lubelskiej Policji gościli dziś w Parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach. W związku z II edycją ogólnopolskiej akcji Policji „Świeć Przykładem - Podaj dalej” , wspólnie z proboszczem parafii zachęcali puławian do dbania o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych. O dzieleniu się tym, co potrzebne i trosce o życie drugiego człowieka głosił podczas kazania ks. Bogdan Zagórski, natomiast o zasadach bezpiecznych zachowań na drodze przypominali mieszkańcom policjanci z drogówki.

Celem ogólnopolskiej akcji „Świeć Przykładem” jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Akcja ma także zachęcać pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Niedawno, ruszyła druga edycja akcji „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”.- „PODAJ DALEJ!” – jej  inauguracja  miała miejsce 20 września b.r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Udział wzięli w niej przedstawicieli Policji, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej.

Policja wraz z partnerami zachęcają do dzielenia się odblaskami, również w znaczeniu dosłownym. Jeśli już wiemy jaką rolę pełnią elementy odblaskowe, mamy świadomość, że wpływają w znaczący sposób na bezpieczeństwo pieszych, przekażmy dalej swoją wiedzę i podarujmy bliskiej osobie element odblaskowy

Właśnie ten cel przyświecał akcji zorganizowanej dziś przez policjantów z KWP w Lublinie wspólnie z parafią Miłosierdzia Bożego w Puławach.

 

Podczas nabożeństw o godz. 9 i 11 homilię dla wiernych wygłosił kapelan lubelskiej Policji ks. Bogdan Zagórski. W kazaniu podkreślił, że oprócz dbania o swoją duchowość, musimy zatroszczyć się również o bezpieczeństwo swoje i bliskich nam osób. Przed nami okres Wszystkich Świętych, czas, zadumy i refleksji oraz czas, kiedy wybieramy się na groby naszych rodzin. Jednak w ferworze tych przygotowań do wyjazdu oraz samej podróży na cmentarze, często zapominamy o tym, by szanować własne życie. Dlatego warto się o nie troszczyć, dbać o zdrowie i życie nasze oraz naszych rodzin.

 

Jak ważne jest noszenie odblasków oraz dzielenie się nimi przekonywali i przypominali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie podczas spotkań z mieszkańcami zorganizowanych po zakończonych nabożeństwach. W Sali Teatralnej parafii Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie podinsp. Robert Koźlak. oraz  ks. kan. Krzysztof Krakowiak proboszcz parafii zachęcali mieszkańców do noszenia odblasków i przekazywania ich innym. Zgromadzeni mieli też okazję obejrzeć spoty profilaktyczne m.in. „Odblaski ratują życie”.

Noszenie elementów odblaskowych jest bardzo ważne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy na drogach nawet w dzień panuje niedostateczna widoczność. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować zdrowie i życie!

AK

Powrót na górę strony