Aktualności

KWP: Policyjne działania na drogach Lubeszczyzny w ramach projektu EDWARD

Data publikacji 19.09.2018

Działania profilaktyczno-edukacyjne w ramach akcji „EDWARD” (Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach) przeprowadzają dziś na drogach Lubelszczyzny policjanci ruchu drogowego. Na drodze K-19 w miejscowości Kopanina policjantom podczas kontroli drogowych towarzyszą przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, pogotowia ratunkowego oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Kontrolowani kierowcy mają możliwość uczestniczenia w instruktażu z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Dzisiejsze działania prowadzone przez policjantów na drogach Lubelszczyzny wpisują się w projekt „Edward”Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Są to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

Ideą projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania w ramach tego projektu prowadzone są właśnie dziś 19 września przez funkcjonariuszy Policji z krajów europejskich w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Policjanci  ruchu drogowego podczas przeprowadzanych kontroli  sprawdzają wyposażenie pojazdów, ich stan techniczny, stan trzeźwości kierujących. Zwracają także uwagę na przepisy dotyczące przestrzegania przez kierowców dozwolonej prędkości.
 
 

W rozmowach z kierującymi uświadamiają im także, jaki wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma zachowanie kierowcy i pasażerów.

Jedna z takich kontroli ma miejsce na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Kopanina. Tam funkcjonariuszom drogówki z KWP w Lublinie towarzyszą przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Zatrzymanym do kontroli kierowcom funkcjonariusze zwracają uwagę na zagrożenia, jakie płyną z niewłaściwych zachowań na drodze. Lekceważenie przepisów bardzo często jest  przyczyną wielu tragedii, dlatego bardzo ważna jest także umiejętność prawidłowego udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych.

 

Właśnie dlatego, podczas dzisiejszej akcji mundurowi zachęcają  kierowców do wzięcia udziału w krótkim instruktażu  na temat  udzielania pierwszej pomocy. Takiego krótkiego szkolenia udzielają w karetce wykwalifikowani ratownicy medyczni. Kierujący uzyskują  praktyczne porady dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy  poszkodowanemu, mogą też przeprowadzić na fantomie czynności resuscytacyjne.

 

Policjanci wspólnie z  przedstawicielami Muzeum Zamoyskich w Kozłówce kontrolowanym kierującym rozdają alkotesty, a także elementy odblaskowe przypominające o zasadach bezpieczeństwa również pieszych uczestników ruchu drogowego.

A.K.

Powrót na górę strony