Aktualności

KWP: Uważajmy nad wodą!

Data publikacji 29.07.2018

Wczoraj na terenie naszego województwa doszło do dwóch utonięć. W Lublinie w rzece Bystrzyca utopił się 23-latek. Spędzał czas z grupą znajomych, którzy najprawdopodobniej spożywali alkohol. Około godziny 22.00 wskoczył do rzeki, po chwili znajomi stracili go z oczu. Akcja poszukiwawcza zakończyła się po północy, kiedy to z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny. Dziś rano z kolei w prywatnym stawie na terenie gm. Cyców ujawnione zostały zwłoki 48-latka. Mężczyzna najprawdopodobniej wczoraj postanowił wykąpać się w swoim stawie.

     Policjanci ustalają szczegółowe okoliczności tych dwóch tragicznych zdarzeń nad wodą. Niestety do utonięć mógł przyczynić się alkohol. Jak wstępnie ustalili policjanci wczoraj nad rzeką Bystrzycą w rejonie ul. Drewnianej przebywała kilkuosobowa grupa znajomych. Najprawdopodobniej spożywali alkohol. Około godziny 22.00 jeden z nich – 23-latek z gm. Konopnica postanowił wskoczyć do rzeki. Znajomi w pewnym momencie stracili go z oczu. Wezwani na miejsce policjanci oraz strażacy rozpoczęli poszukiwania. Akcja zakończyła się po północy, kiedy z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny.

    Drugie zdarzenie miało miejsce na trenie gm. Cyców. W prywatnym stawie utopił się właściciel stawu 48-letni mężczyzna. Najprawdopodobniej wczoraj postanowił się wykąpać. Dziś około godziny 7.00 ciało ujawnił jego sąsiad, który przyszedł do niego na wspólne wędkowanie.

 Ciała zostały zabezpieczone na sekcje.

Apelujemy o rozsądek!

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli lub wcześniej spożyty alkohol może doprowadzić do tragedii.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

 

Powrót na górę strony