Aktualności

KWP: „SpoKREWnieni służbą”. W województwie lubelskim zebrano blisko 330 litrów krwi

Data publikacji 06.04.2018

Wczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się podsumowanie ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W marcu w województwie lubelskim zebrano w ramach akcji łącznie blisko 330 litrów krwi oraz ponad 3 litry osocza. Do akcji włączyło się ponad 730 osób, w tym policjanci i pracownicy cywilni garnizonu lubelskiego.

„SpoKREWnieni służbą” to nazwa ogólnopolskiej akcji, nad którą patronat objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.  Akcja związana była z dniem 1 marca, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia, którzy przelali krew w obronie Niepodległości Polski.

Wczoraj w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się podsumowanie ogólnopolskiej zbiórki krwi „SpoKREWnieni służbą”. W marcu w województwie lubelskim zebrano w ramach akcji aż 328,95 litrów krwi oraz 3,25 litrów osocza. Do akcji włączyło się łącznie 731 osób. Tak jak w roku ubiegłym tak i w tym do akcji włączyli się również policjanci i pracownicy cywilni z garnizonu lubelskiego. Krew oddawali w mobilnych punktach ustawianych przed komendami oraz w regionalnych stacjach krwiodawstwa.

Trzeba podkreślić, że większość policjantów regularnie oddaje krew ratując ludzkie życie. Zbiórki odbywają się cyklicznie m.in. przed Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie oraz siedzibami komend miejskich i powiatowych, bądź w Regionalnych Stacjach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat i wadze powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi przechodzi się badanie. Po nich lekarz ostatecznie decyduje czy kandydat może oddać krew. Cała procedura jest bardzo restrykcyjna, chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcy jak i personelowi. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

Organizatorzy akcji dziękują wszystkim osobom, które zdecydowały się oddać krew dla ratowania zdrowia i życia innych. Jest to szlachetna i godna naśladowania postawa.

LUW/KWP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.01 MB)