Aktualności

KWP: Policyjne działania pn. ,,PASY”

Data publikacji 15.03.2018

Dzisiaj na terenie całego województwa jak i całego kraju prowadzone są działania przez policjantów ruchu drogowego pn. „Pasy”. Mundurowi podczas pełnionej służby, zwracają szczególną uwagę na stosowanie się do obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa przez uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że pasy to bardzo istotny czynnik wpływający na nasze bezpieczeństwo podczas podróży.

Dzisiaj od godz. 6:00 na terenie całego województwa jak i całego kraju trwają eropejskie działania pn. "Pasy", które realizują policjanci ruchu drogowego. Mundurowi bacznie przyglądają się wszystkim kierującym oraz pasażerom szczególnie pod kątem stosowania pasów bezpieczeństwa. Podczas kontroli zwracają też szczególną uwagę na prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Akcja potrwa do godz. 20:00.

Przypominamy, że pasy bezpieczeństwa to bardzo istotny element wpływający na bezpieczeństwo kierujących. Badania pokazują, że jeśli nie są zapięte to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest kilkadzieścia razy większe. Pasażerowie na tylnym siedzeniu są tak samo narażeni na poważne obrażenia jak z osoby siedzące z przodu samochodu. Ponadto, w razie wypadku stanowią oni poważne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, ponieważ uderzają w nich z ogromna siłą. Tak samo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa są foteliki dla dzieci. Pamiętajmy, że rodzic nie jest w stanie utrzymać w rękach dziecka, które w momencie nieoczekiwanego uderzenia znacznie zwiększa swoją masę. Co więcej, w czasie wypadku, rodzic może przygnieść dziecko własnym ciałem zmniejszając jego szansę na przeżycie.

Za przewożenie dziecka poza fotelikiem grozi mandat karny w wysokości 150 zł oraz dodatkowo 6 punktów karnych. Jeżeli kierowca pomimo niezapięcia pasów przez pasażerów rozpocznie jazdę (bądź ją kontynuuje) wówczas, w czasie kontroli może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 4 punkty karne. Niezależnie od tego odpowiedzialność ponosi również pasażer, który może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Natomiast kierowcy, który podczas jazdy nie korzysta z pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

PAMIĘTAJ !

  • Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa powinny płasko przylegać do ciała.
  • Pas biodrowy powinien opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha.
  • Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku bez tendencji do zsuwania się z ramienia.

KPP w Radzyniu Podl.: Policyjna akcja ,,PASY”►

KPP we Włodawie: Akcja "Pasy"►

KPP w Puławach: Nietrzeźwy kierowca wpadł bo nie miał zapiętych pasów►

Powrót na górę strony