KWP: „SpoKREWnieni służbą” - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

KWP: „SpoKREWnieni służbą”

Data publikacji 08.03.2018

Dzisiaj policjanci oraz pracownicy cywilni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie biorą udział w honorowej zbiórce krwi pod hasłem „SpoKREWnieni służbą”. Mobilny punkt ustawiony został przed budynkiem komendy. W ten sposób krwiodawcy nie tylko oddają krew niezbędną do ratowania ludzkiego życia, ale także składają hołd Żołnierzom Wyklętym.

„SpoKREWnieni służbą” to nazwa ogólnopolskiej akcji, nad którą patronat objęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.  Akcja związana jest z dniem 1 marca, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to zostało ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia, którzy przelali krew w obronie Niepodległości Polski.  

Do ogólnopolskich działań włączają się także policjanci i pracownicy cywilni garnizonu lubelskiego. Dzisiaj odbywa się kolejna zbiórka krwi, jej organizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Krew można oddać przed budynkiem komendy w mobilnym punkcie do godz. 13:00. Partnerem akcji jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Trzeba podkreślić, że większość policjantów regularnie oddaje krew ratując ludzkie życie. Zbiórki odbywają się cyklicznie m.in. przed Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie oraz siedzibami komend miejskich i powiatowych, bądź w Regionalnych Stacjach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat i wadze powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi przechodzi się badanie. Po nich lekarz ostatecznie decyduje czy kandydat może oddać krew. Cała procedura jest bardzo restrykcyjna, chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcy jak i personelowi. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

K.K.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.01 MB)