Aktualności

KWP: Kobiety w garnizonie policji lubelskiej

Data publikacji 08.03.2018

Patrolują ulice, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą. To tylko część zadań, z którymi codziennie mają do czynienia policjantki. To zawód, który trzeba kochać, wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, ale jednocześnie przynosi ogrom satysfakcji - tak w dniu święta kobiet, mówią policjantki. W garnizonie lubelskim służbę pełni 721 funkcjonariuszek. Blisko 900 kobiet zatrudnionych jest na stanowiskach cywilnych.

Na co dzień,  w pracy nie chodzą w szpilkach i krótkich spódnicach. Patrolują ulice, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą.  Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, śledczej, prewencyjnej oraz wspomagającej.

Na pytanie skąd pomysł na pracę w Policji zdecydowana większość  odpowiada, że to spełnienie ich marzeń.  Kiedy koleżanki w dzieciństwie chciały być modelkami nasze policjantki pragnęły pomagać innym. 

Kobiety  w służbie nie mogą liczyć na przywileje. Chociaż z postury drobniejsze   niż ich koledzy z patrolu czasami właśnie swoim wyglądem i postawą łagodzą nerwowe sytuacje i studzą emocję osób, wobec których podejmowane są interwencje. 

To bardzo wymagający zawód, trzeba dawać wiele z siebie, często kosztem czasu, który powinien być przeznaczony dla rodziny.  Codzienna służba wymaga zaangażowania, ale jest przy tym ciekawa i przynosi wiele satysfakcji. To ważne, kiedy ma się poczucie, że można było komuś pomóc, kiedy się słyszy od drugiej osoby - dziękuję.

W garnizonie policji lubelskiej służbę pełni 721 policjantek, zajmują stanowiska wykonawcze i kierownicze. Nadzorują  pracę  komend i komisariatów, są  naczelnikami wydziałów, kierownikami  sekcji i zespołów. 125 pań to oficerowie, w korpusie aspirantów mamy 230 policjantki, wśród podoficerów 262,  a w korpusie szeregowych   104.  

Kobiety w naszej formacji to nie tylko funkcjonariuszki. Blisko 900 Pań zatrudnionych jest na etatach cywilnych. Zajmują się głównie logistyką i wspomaganiem pracy wszystkich policjantów. Zatrudnione są m.in. w finansach, kadrach, inwestycjach i zaopatrzeniu.   Służą radą i pomocą, bez nich oraz ich pracy funkcjonowanie jednostek policji byłoby bardzo utrudnione.

 

                                                                                             Wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia.

 

 

R.L.R.

 

Powrót na górę strony