Aktualności

Zamość: Zima atakuje bezbronnych. Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu!

Data publikacji 04.03.2018

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 60-letniego mężczyzny, którego zwłoki odnalezione zostały wczoraj w jednym z pustostanów w m. Zawada. Dokładna przyczyna jego zgonu znana będzie po przeprowadzeniu sekcji, jednak wstępnie ustalono, że śmierć mogła nastąpić z powodu wychłodzenia organizmu. Apelujemy, by nie być obojętnym na osoby narażone na wychłodzenie organizmu i o każdym takim przypadku informować służby. Ten jeden telefon może uratować komuś życie.

Wczoraj przed godz. 18:00 dyżurny zamojskiej policji został powiadomiony o tym, że w jednym z pustostanów w m. Zawada odnaleziono zwłoki 60-latka bez stałego adresu zameldowania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do śmierci mężczyzny nie przyczyniły się osoby trzecie. Najprawdopodobniej zgon mężczyzny mógł nastąpić w wyniku wychłodzenia organizmu. Budynek nie był ogrzewany. Dokładna przyczyna jego zgonu znana będzie po przeprowadzeniu sekcji.

Obecna pora roku i bardzo niskie temperatury na zewnątrz powodują, że wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Ale nie tylko, zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu.

Policjanci podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu wychłodzenia. Funkcjonariusze kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, m. in. klatki schodowe, piwnice budynków mieszkalnych, opuszczone budynki, a także ogródki działkowe. Współpracują także z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym.

Nie przechodźmy obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy np. leżących w parkach czy na działkach. Często mylne jest przekonanie, że jedynym powodem takiego zachowania jest ich stan trzeźwości. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej. Jeśli nie możemy pomóc sami, to bez wahania dzwońmy pod numery alarmowe 112 lub 997. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Zgłoszenia możemy również dokonać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie wśród zagrożeń jest kategoria „Bezdomność”, która pozwala użytkownikom wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Wykorzystując KMZB prosimy o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących.

K.K.

Powrót na górę strony