Aktualności

Zamość: Przejazdy kolejowe pod czujnym okiem Policji oraz SOK

Data publikacji 25.02.2018

W sobotę policjanci z zamojskiej komendy z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei prowadzili wspólne działania prewencyjne. W czasie akcji kontrolowano przejazdy kolejowe na terenie powiatu zamojskiego sprawdzając, czy kierujący przejeżdżają przez przejazdy kolejowe z należytą ostrożnością stosując się do znaku STOP. Szczególną uwagę zwrócono na przejazdy kolejowe, które zostały zaznaczone przez zgłaszających na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

 

Od początku funkcjonowania  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwana terenie  powiatu zamojskiego  68 razy na Mapie pojawiło się zagrożenie z kategorii „niestrzeżony przejazd kolejowy”. W ostatnim czasie miały miejsce kolejne zgłoszenia z tej kategorii. Stąd też sobotnia akcja zamojskiej drogówki oraz SOK. W czasie działań wspólne patrole policjantów oraz Straży Ochrony Kolei kontrolowały przejazdy kolejowe zlokalizowane w miejscach zaznaczonych przez zgłaszających. Sprawdzali czy kierujący stosują się do znaków STOP ustawionych przed przejazdami oraz czy przejeżdżając przez tory zachowują należytą ostrożność. Patrole zwracały również uwagę na stan techniczny oznakowania przejazdów kolejowych. Uwadze ich nie umknęły również osoby, które zamierzały przejść przez torowisko w miejscach do tego niewyznaczonych.

 
W czasie akcji szczególną uwagę patrole zwróciły na przejazd kolejowy zlokalizowany na DK nr 74 w miejscowości Jarosławiec. W ostatnim czasie właśnie tam na KMZB pojawiło się zgłoszenie informujące policję o nieprzestrzeganiu przez kierujących ustawionego przed przejazdem kolejowym znaku STOP. Zgłoszenie jest w trakcie weryfikacji. Jednak niezależnie od jej wyników uwaga zarówno policjantów jak i Straży Ochrony Kolei będzie skupiała się na częstym kontrolowaniu przejazdu kolejowego w Jarosławcu.
 
Policjanci zapewniają, iż podobnych akcji w bieżącym roku będzie więcej.
 
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie powiatu zamojskiego od września 2016r. Za pośrednictwem tego narzędzia już prawie 1000 razy zamojska policja została powiadomiona o zauważonych przez mieszkańców zagrożeniach. Najczęściej mundurowi informowani byli o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych, aktach wandalizmu, niewłaściwej infrastrukturze drogowej, przekraczaniu prędkości oraz niewłaściwym parkowaniu.
Dzięki Mapie lokalna społeczność ma możliwość współdecydowania o stanie bezpieczeństwa publicznego, a mundurowi otrzymując zgłoszenie wiedzą, w których miejscach powiatu należy podjąć działania, aby każdy z nas czuł się bezpiecznie.
 
D.K-B.
 
 
Powrót na górę strony