Aktualności

Łęczna: Zatrucie tlenkiem węgla podczas naprawy samochodu

Data publikacji 23.02.2018

Łęczyńscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci 33 letniego mężczyzny. Jej prawdopodobną przyczyną było zatrucie tlenkiem węgla. do zdarzenia doszło podczas naprawy samochodu w garażu. Policjanci i strażacy kolejny raz apelują zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj  w gminie Milejów. W silnie zadymionym garażu odnaleziono ciało 33-letniego mężczyzny. Prawdopodobną przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla.  Jak wstępnie ustalono, mężczyzna wykonywał naprawę samochodu przy włączonym silniku i zamkniętych drzwiach garażowych. Ciało 33-latka zostało zabezpieczone do sekcji zwłok. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratury wyjaśniają wszystkie okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane, w tym domy jednorodzinne, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętać należy, że jest również zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

1.Robić systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.

2.Przeglądy muszą robić osoby posiadające aktualne kwalifikacje.

3.Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.

4.Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.

MG

Powrót na górę strony