Aktualności

Tomaszów Lub./Włodawa/Ryki: Bilans pracy policjantów podczas akcji "Alkohol i Narkotyki"

Data publikacji 09.01.2018

„Alkohol i narkotyki” to akcja, w którą wczoraj włączyli się także tomaszowscy, włodawscy i ryccy policjanci. Działania ukierunkowane były na ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pod działaniem alkoholu lub podobnie działających środków. W ręce mundurowych wpadł 45-latek, który pijany wjechał audi do rowu, a potem prosił świadków, by pomogli mu się stamtąd wydostać. Kolejnym zatrzymanym okazał się kierujący renault 40-latek, który „wydmuchał” blisko 3 promile. Wzmożone kontrole mają też ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych, których przyczynami są właśnie alkohol i narkotyki.

Pierwszy z mężczyzn wpadł w ręce policjantów wczoraj około godziny 20:20 w miejscowości Rabinówka. Jak wynika z wyjaśnień świadków, mężczyzna wjechał audi do rowu, a później próbował wyjechać na szosę. Ponieważ nie mógł sam tego zrobić, zatrzymał nadjeżdżający pojazd.

Policjanci po przybyciu na miejsce zbadali trzeźwość 45-latka, który miał ponad promil w alkoholu w organizmie. Na domiar złego, mężczyzna  miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do kwietnia 2018 r.

Godzinę później  w miejscowości Antonówka policjanci zatrzymali do kontroli renault. Kierujący 40-letni mieszkaniec gm. Krynice „wydmuchał” blisko 3 promile.

Częstą przyczyną wypadków, do których dochodzi na drogach, jest m.in. brawura połączona z niedostosowaniem przez kierujących prędkości do warunków panujących na drodze i obowiązujących przepisów. Pomimo wielu apeli nadal znajdują się osoby, które swoją nieodpowiedzialnością stwarzają duże zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu. 

Z kolei podczas przeprowadzonej w minionym tygodniu akcji „Prędkość” policjanci  nałożyli na kierujących ponad 100 mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Ponadto 5 kierujących przekroczyło dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. W konsekwencji tego oczywiście stracili prawo jazdy.

Jednym z zatrzymanych był np. 24-latek, który jechał fordem 108 km/h. Z kolei w miejscowości Bełżec na ul. Zamojskiego został zatrzymany 49-latek z powiatu zamojskiego, który przez teren zabudowanym jechał 103 km/h.
 

Z kolei policjanci z Włodawy  podczas akcji "Alkohol i Narkotyki" przeprowadzili ponad 200 kontroli kierujących na stan trzeźwości. Podczas jednej z nich, ok. godz. 16:30 policjanci w m. Skorodnica zatrzymali kierującą pojazdem Ford Mondeo. Badanie alkomatem wykazało, że 41-letnia mieszkanka gm. Stary Brus miała w organizmie ponad promil alkoholu. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Reagujmy na lekkomyślność czy brawurę innych uczestników ruchu. Zachęcamy do poinformowania o nieprawidłowościach odpowiednich służb, nie dawajmy przyzwolenia na powodowanie zagrożeń na drodze.

...

Wczoraj przez cały dzień funkcjonariusze z ryckiej komendy realizowali działania pn. „Alkohol i narkotyki”. Policjanci prowadzili wzmożone kontrole, których celem było wyeliminowanie z ruchu tych, którzy wsiedli za kierownicę na „podwójnym gazie” lub pod działaniem środków odurzających. Założeniem akcji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a w szczególności zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Policjanci przebadali łącznie 381 kierowców. Niestety nie wszyscy byli trzeźwi. Funkcjonariusze zatrzymali 3 nietrzeźwych rowerzystów, przy czym jeden z nich kierował jednośladem pomimo aktualnego zakazu sądowego. O konsekwencjach jazy po alkoholu nie pomyślał również 34-letni mieszkaniec gminy Nowodwór, który w Trzciankach wsiadł za kierownicę seata. Mężczyzna stracił już prawo jazdy. Teraz jego sprawą zajmie się Sąd

Nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po zażyciu alkoholu lub środka odurzającego stanowią śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Nawet niewielka ilość spożytego alkoholu uniemożliwia bezpieczną jazdę: zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości. Tak samo na organizm wpływają środki odurzające. W takich sytuacjach kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu, czy narkotykach wykazują się ogromną nieodpowiedzialnością. Nawet krótką przejażdżką ryzykują życie innych osób. Również zachowanie nietrzeźwych niechronionych uczestników ruchu drogowego może doprowadzić do tragicznych i nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Dlatego eliminowanie negatywnych zjawisk przez policjantów ma tak ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

AL/E.T/K.S.

Powrót na górę strony