Biłgoraj: Z gimnazjalistami o cyberprzemocy
Biłgorajscy policjanci spotkali się z uczniami Gimnazjum Nr 1 w Biłgoraju. Głównym tematem spotkania było zjawisko cyberprzemocy. Policjanci omówili z uczniami sposoby jakimi można uchronić się przed takim zjawiskiem i gdzie szukać pomocy gdy staniemy się ofiarą cyberprzemocy. Poruszony został również temat zgubnych skutków zażywania narkotyków i dopalaczy.
Wczoraj policjanci z Zespołu ds. Nieletnich biłgorajskiej komendy spotkali się z uczniami Gimnazjum Nr 1 w Biłgoraju. Głównym tematem spotkania była cyberprzemoc. Mundurowi wskazywali jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Przestrzegali młodych ludzi przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu. Informowali jak można uchronić się przed cyberprzemocą i gdzie szukać pomocy gdy staniemy się ofiarą takiego ataku. Mundurowi rozmawiali z młodzieżą także o zgubnych skutkach zażywania narkotyków i dopalaczy zarówno zdrowotnych ale również prawnych. Poruszone zostało także zagadnienie procesu powstawania mechanizmu uzależnienia i jego konsekwencjach. Zdarza się, że z ciekawości lub chęci zaimponowania innym młodzi ludzie sięgają po alkohol, narkotyki czy dopalacze. Niestety rzadko myślą o konsekwencjach takich działań. Policjanci biłgorajskiej jednostki starają się ostrzegać przed konsekwencjami prawnymi jakie grożą za posiadanie substancji zabronionych. Ostrzegają również przed zgubnym a nie rzadko tragicznym finałem zażywania z tego typu substancji. Kolejnym poruszonym podczas spotkania tematem był katalog najczęściej popełnianych przez młodych ludzi czynów karalnych. Policjanci wyjaśnili młodym ludziom kim jest w świetle prawa nieletni, kiedy odpowiada za swoje czyny jako osoba dorosła, co to jest czyn karalny i demoralizacja.
Policjanci podkreślili jak ważne w naszym codziennym życiu jest poszanowanie poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także nas samych. Tolerancja, wzajemny szacunek oraz zachowanie rozsądku również podczas serfowania w sieci zmniejsza ryzyko zachowań agresywnych a także minimalizuje ryzyko stania się ofiarą cyberprzemocy.
J.K.