Aktualności

O bezpieczeństwie przed świętami wśród seniorów

Data publikacji 19.12.2017

Przed świętami włodawscy policjanci spotykają się z seniorami, aby zadbać o ich bezpieczeństwo zwłaszcza w tym szczególnym czasie. Oszuści wykorzystując nasze roztargnienie mogą próbować wyłudzić pieniądze, dlatego warto pamiętać jak należy się przed nimi ustrzec. O tych zasadach oraz o bezpieczeństwie w ruchu drogowym policjanci rozmawiali z podopiecznymi Dziennego Domu Opieki Medycznej oraz podczas I Konferencji Senioralnej we Włodawie.

Włodawscy policjanci przed świętami prowadzą i uczestniczą w wielu spotkaniach skierowanych do seniorów, aby przypominać o bezpieczeństwie zwłaszcza w tym szczególnym czasie. Wczoraj mundurowi przeprowadzili prelekcje w Dziennym Domu Opieki Medycznej oraz podczas I Miejskiej Konferencji Senioralnej we Włodawie, gdzie poruszali najważniejsze zagadnienia dotyczące profilaktyki.

Spotkania miały za zadanie uświadomić osobom starszym zagrożenia, które mogą na nich czyhać. Policjanci zwracali uwagę, aby zwłaszcza teraz kiedy jesteśmy zaaferowani przygotowaniami przedświątecznymi zwracać uwagę na podejrzane osoby, które pojawiają się w pobliżu naszych domów. Oszuści często odwiedzają nasze mieszkania oferując  różne towary w "superokazyjnych" cenach. Niestety po ich wizycie może okazać się, że brakuje nam pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów.

Innym działaniem oszustów są metody na "wnuczka" i "policjanta", które polegają głównie na kontakcie telefonicznym i próbie wyłudzenia pieniędzy. Tutaj przestępcy próbują wykorzystać emocje i ufność osób starszych przedstawiając im historie o rzekomych wypadkach i nagłej potrzebie pieniędzy. Oszuści często w celu uwiarygodnienia ich działania przedstawiają sie za policjantów lub funkcjonariuszy innych służb.

Warto jeszcze przedstawić nowe zjawisko dotyczące "wyłudzenia mieszkań". Przestępstwa te polegają na zawieraniu z pokrzywdzonymi znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej umów pożyczek zabezpieczonych wekslowo i hipotecznie, a następnie uzyskiwanie za pomocą podstępnych zabiegów prawa własności do nieruchomości. Osoby pokrzywdzone podpisując akty notarialne często pozostają w błędnym przekonaniu, że zawierają umowę przedstępną, a nie faktycznie zbywają nieruchomość.

Podczas spotkań policjanci zwrócili także uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zgodnie z prowadzoną kampanią "Świeć Przykładem". Po wysłuchaniu prelekcji dotyczącej obowiązujących przepisów seniorzy otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez WORD w Chełmie.

            Aby pozostać bezpiecznym, należy pamiętać o następujących zasadach bezpieczeństwa:

  •  jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań, nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie, nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności, nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów;
  • prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy;
  • wszystkie instytucje, jak administracja, wodociągi, gazownia, zakład energetyczny i tym podobne, mają obowiązek wcześniejszego poinformowania mieszkańców o terminach dokonywanych czynności, sprawdzeń, kontroli a pracownicy tych firm powinni posiadać legitymacje służbowe;
  • nie wpuszczajmy do domu nieznajomych osób, oszuści często pukają do naszych drzwi oferując do sprzedaży koce, firanki czy odprawienie modlitwy za zdrowie domowników, na potencjalne ofiary wybierają zwykle ludzi w podeszłym wieku, proceder ich działania jest przeważnie taki sam: najpierw odwracają uwagę domowników, a następnie dokonują kradzieży.

Przypominamy, aby zachować ostrożność i informować służby o każdej takiej sytuacji kiedy ktoś podejrzany kręci się koło naszego domu lub mamy wątpliwości co do intencji odwiedzających nas nieznajomych osób. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania do osób obcych dla naszego własnego bezpieczeństwa.

E.T.

Powrót na górę strony