Aktualności

Policjanci w projekcie "W zgodzie i radości - razem przeciwko agresji i przemocy"

Data publikacji 06.12.2017

Przeciwdziałanie agresji wśród młodzieży, kształtowanie atmosfery życzliwości i akceptacji oraz nabycie umiejętności radzenia sobie ze zjawiskiem przemocy to cele projektu profilaktycznego realizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 2 we Włodawie we współpracy z Policją. W ramach inicjatywy odbył się cykl spotkań z policjantem na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz szereg innych działań, które zostały podsumowane na oficjalnym zakończeniu projektu.

Włodawscy policjanci włączyli się w inicjatywę realizowaną przez Szkołę Podstawową Nr 2 we Włodawie – projekt profilaktyczny pn. „W zgodzie i radości – program przeciwko przemocy i agresji". Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym, kształtowanie atmosfery życzliwości, nauka radzenia sobie z negatywnymi emocjami i rozwiązywania konfliktów rówieśniczych oraz nabycie umiejętności reagowania na zjawisko przemocy.

W ramach projektu szkoła prowadziła wiele działań, jednym z nich był cykl spotkań włodawskich policjantów nt. konsekwencji prawnych niewłaściwych zachowań. Na prowadzonych zajęciach młodzież została zapoznana z podstawową terminologią z zakresu przeciwdziałania przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz z procedurą postępowania w przypadku ujawnienia czynów zabronionych popełnianych przez osoby nieletnie. Spotkania niewątpliwie uświadomiły młodym ludziom, że również ponoszą konsekwencje za swoje zachowanie i czyny, które popełniają i to może mieć wpływ na ich dalsze, już dorosłe życie. Zajęcia poruszały także zjawisko nadużyć z zastosowaniem różnych środków telekomunikacyjnych. Młodzież z uwagą słuchała jakie działania w Internecie są postrzegane jako cyberprzemoc, są niezgodne z prawem oraz jak często „niewinne żarty" mogą komuś wyrządzić dużą krzywdę. Niewątpliwie duże wrażenie na uczniach szkoły wywarły przytaczane autentyczne historie, które miały miejsce w Polsce i na świecie, a dotyczyły ich rówieśników.

Spotkania o powyższej tematyce ostatnio były również prowadzone w innych szkołach powiatu: Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego w Korolówce Osadzie, Zespole Szkół Zawodowych i II LO we Włodawie i Zespole Szkół w Starym Brusie. Wszystie pogadanki były doskonałą motywacją do refleksji i zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Były też okazją do przekazania poszczególnym placówkom tablic edukacyjnych z zakresu ruchu drogowego ufundowanych przez WORD w Chełmie.

E.T.

           

Powrót na górę strony