Aktualności

Wszystko dla bezpieczeństwa

Data publikacji 24.11.2017

Na zaproszenie i prośbę dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Rykach policjanci przeprowadzili prelekcję dla uczniów n/t odpowiedzialności nieletnich. W ramach spotkania szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom dotyczącym niewłaściwego korzystania przez dzieci i młodzież z urządzeń teleinformatycznych. Podobne kwestie przedstawił dzielnicowy st. asp. Grzegorz Kucharczyk podczas zebrania z rodzicami w Zespole Placówek Oświatowych w Owni. Celem tych działań jest utrwalanie właściwych zachowań oraz uświadamianie zarówno uczniom, jak i ich rodzicom zagrożeń, jakie mogą ich spotkać w codziennym życiu.

 

W każdym tygodniu policjanci prowadzą działania profilaktyczne na tematy związane z bezpieczeństwem. Ich adresatami są osoby w różnym wieku, bowiem wiedza na temat obowiązującego prawa, występujących zagrożeń i sposobów postępowania w kryzysowych sytuacjach powinna docierać do jak najszerszego grona odbiorców. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego takie działania są realizowane w szkołach. W zależności od grupy wiekowej odbiorców poruszane są różne zagadnienia. Cel pozostaje niezmienny – bezpieczeństwo.

W ostatnim czasie policjanci odwiedzili uczniów w Zespole Placówek Oświatowych w Starym Bazanowie. Podczas kilku spotkań i młodsi uczniowie i starsi mieli okazję utrwalić sobie najważniejsze informacje z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, właściwych zachowań w relacjach rówieśniczych i w kontaktach z nieznajomymi. „Bezpieczne” gadżety, które otrzymali od policjantów mają im przypominać to, czego dowiedzieli się w czasie zajęć. Nieco inne zagadnienia poruszono w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Rykach. Tam podczas prelekcji funkcjonariusze przedstawili uczniom temat odpowiedzialności nieletnich za popełnianie czynów karalnych i przejawianie demoralizacji. W ścisłym związku pozostawał temat konsekwencji prawnych dotyczących niewłaściwego korzystania przez dzieci i młodzież z telefonów komórkowych i internetu. Ośmieszanie, poniżanie przy użyciu urządzeń teleinformatycznych, bezprawne użycie czyjegoś wizerunku, tworzenie kompromitujących stron internetowych i fałszywych profili na portalach społecznościowych – to tylko niektóre zagadnienia, które zostały poruszone w trakcie spotkania.

Niemal w tym samym czasie w Zespole Placówek Oświatowych w Owni dzielnicowy st. asp. Grzegorz Kucharczyk rozmawiał z rodzicami o bezpieczeństwie ich dzieci i właściwym nadzorze w zakresie przestrzegania prawa oraz norm moralnych i społecznych. Przedstawił najważniejsze zagadnienia dotyczące właściwych relacji rówieśniczych oraz zjawisko cyberprzemocy w odniesieniu do zachowań uczniów. Dzielnicowy przypomniał też, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi i również przestrzegali przed nieprzemyślanymi i ryzykownymi zachowaniami, których konsekwencje mogą zaważyć na ich przyszłości.

Było to już kolejne spotkanie z rodzicami, w którym uczestniczą policjanci. Taka forma wspólnego rozwiązywania problemów, przestrzegania przed zagrożeniami i przedstawiania prawnych aspektów związanych z odpowiedzialnością za popełnianie czynów zabronionych jest efektem ustaleń pomiędzy policją i przedstawicielami placówek oświatowych, do których doszło na debacie społecznej pod koniec października br. Od tego momentu szkoły zachęcone propozycją ze strony funkcjonariuszy coraz częściej zwracają się o zorganizowanie podobnych spotkań.

KS

Powrót na górę strony