Aktualności

Łuków: Poznali tajniki kryminalistyki

Data publikacji 13.10.2017

Łukowscy policjanci zorganizowali dla uczniów klas o profilu policyjnym warsztaty kryminalistyczne. Kadeci rozwiązywali zagadki kryminalistyczne i zabezpieczali ślady pozostawione przez sprawców. Były to pierwsze tego typu zajęcia.

   Klasy o profilu policyjnym to od kilku lat popularna forma w nauczaniu na łukowskim rynku edukacyjnym. W ramach podpisanego porozumienia szkoła realizuje zajęcia z zakresu edukacji policyjnej. W szkole w chwili obecnej funkcjonują trzy klasy o profilu policyjnym, w których kształci się blisko 80 uczniów i uczennic. Młodzież na przedmiotach z edukacji policyjnej zgłębia tajniki zawodu policjanta. Miedzy innymi uczniowie poznają zagadnienia dotyczące służby prewencyjnej, organizacji policji, jej historii oraz musztry i policyjnych regulaminów. W programie nauczania znalazły się również zagadnienia dotyczące pracy techników kryminalistyki. Kadrę nauczycielską w szkole wspomagają łukowscy policjanci.

   Komendant Powiatowy Policji w Łukowie nadkom. Leszek Misiak, Naczelnik Wydziału Kryminalnego podinsp. Aneta Jakubowska oraz technik kryminalistyki asp. Adam Zborowski przy współudziale byłego Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie mł. insp. w stanie spoczynku Andrzeja Panasza zorganizowali dla uczniów klasy III o profilu policyjnym tzw. „Warsztaty kryminalistyczne”. Uczniowie podczas części teoretycznej zdobyli wiedzę na temat śladów kryminalistycznych, mechanizmów ich powstawania, oraz metod i sposobów ich zabezpieczania. Po części teoretycznej na uczniów czekała niespodzianka dotycząca zagadek kryminalistycznych. W tej części uczniowie musieli zmierzyć się z niełatwym zadaniem jakie na co dzień rozwiązują policjanci, a mianowicie odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, kto to zrobił, kto jest najbardziej podejrzany i dlaczego?. Następnie uczniowie przystąpili do podstawowych czynności techniczno-kryminalistycznych na specjalnie zasymulowanym miejscu zdarzenia związanym z porwaniem osoby. W tej części warsztatów uczniowie mieli za zadanie ujawnić i zabezpieczyć jak największą liczbę śladów pozostawionych przez sprawców porwania.

   Wartościowym aspektem warsztatów było to, że prowadzącymi byli nadkom. Leszek Misiak policjant, który w Ogólnopolskim Konkursie „Policjant Służby Kryminalnej Roku 2015” zdobył tytuł najlepszego policjanta sprawującego nadzór nad pracą dochodzenowo-śledczą, natomiast asp. Adam Zborowski został najlepszym technikiem kryminalistyki, a cała drużyna wtedy pod nadzorem obecnego Komendanta okazała się najlepsza w Polsce. Tak więc kadeci III klasy policyjnej mogli pogłębić swoją wiedzę czerpiąc ją od najlepszych.

   To pierwsze tego typu zajęcia i jak zapowiadają organizatorzy oraz kadra dydaktyczna szkoły nie ostatnie. Wyrażamy nadzieję, że dzięki tym warsztatom zdołaliśmy przybliżyć pracę policjantów kryminalnych i już niebawem część kadetów wstąpi w szeregi naszej formacji i będzie jednym z nas.

AD.

Powrót na górę strony