Aktualności

Lublin: Bądźmy ostrożni w kontaktach z nieznajomymi

Data publikacji 11.10.2017

Ostrzegamy przed oszustami, którzy podając się za rzekomych członków rodziny, próbują wyłudzić od starszych osób pieniądze. Wczoraj „fałszywa wnuczka” zatelefonowała do 73-letniej mieszkanki gm. Garbów. Poinformowała starszą kobietę, że potrzebuje pieniędzy na kaucję ponieważ miała wypadek samochodowy. Po odbiór pieniędzy zgłosił się rzekomy kurier z banku, któremu pokrzywdzona przekazała 8 tys. zł. Apelujemy o wzmożoną czujność w kontaktach z nieznajomymi.

Do wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” doszło wczoraj w gm. Garbów. Na telefon stacjonarny do 73-latki zadzwoniła kobieta, podająca się za jej wnuczkę i poinformowała, że miała wypadek samochodowy. Twierdziła, że jest sprawcą tego zdarzenia i potrzebuje pieniędzy na kaucję. Pokrzywdzona oświadczyła, że w domu ma oszczędności w kwocie 8 tys. zł. Wtedy rozmówczyni oświadczyła, iż po pieniądze zgłosi się kurier z banku. Niedługo później do domu starszej kobiety przyszedł nieznany jej mężczyzna, któremu przekazała umówioną kwotę. Dopiero po fakcie dotarło do mieszkanki gm. Garbów, że padła ofiarą oszustów i powiadomiła Policję.

Pamiętajmy, że w przypadku tego rodzaju oszustw mechanizm działania przestępców jest prosty i w każdym przypadku odbywa się według podobnego scenariusza. Telefonując, sprawca podaje się za członka rodziny. Podczas rozmowy w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych ludzi i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki. Po uzyskaniu obietnicy takiej pożyczki dzwoniący zazwyczaj informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się jego znajomy. Naiwne i chcące pomóc osoby, wręczają pieniądze pośrednikowi. Zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.

Przypominamy, że tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed oszustami. Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy dzwoniąc podają się za członków rodziny, a teraz coraz częściej za policjantów. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych wartościowych rzeczy, jak najszybciej skontaktujmy się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, czy rzeczywiście osoba ta zwracała się do nas z prośbą i uchroni nas przed oszustwem.

K.K.

Powrót na górę strony