Aktualności

Włodawa: Możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo

Data publikacji 26.09.2017

Już ponad rok za sprawą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu informują Policję o zagrożeniach występujących w danym rejonie. Prawie 370 – to liczba zgłoszeń jaką otrzymali włodawscy policjanci poprzez narzędzie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uwzględniając potrzeby i oczekiwania mieszkańców wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu narzędzia, takie jak np. przesyłanie plików zdjęciowych, czy krótkich komentarzy. Dziękujemy za dotychczasową współpracę i zachęcamy do dalszego korzystania z tego narzędzia.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została stworzona w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki tej prostej aplikacji można zgłaszać sytuacje niebezpieczne czy podejrzane, które zaobserwowaliśmy w naszym otoczeniu. KMZB jest dostępna na stronie internetowej każdej komendy policji.

Od ponad roku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu włodawskiego zostało wprowadzonych 368 zgłoszeń, z tego 242 zostało potwierdzonych. Największa ilość zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Łącznie w tej kategorii wpłynęło 190 zgłoszeń, z czego 153 zostały zostało potwierdzone.  Kolejne częste zgłoszenia to przekraczanie dozowolonej prędkości przez kierujących. Otrzymaliśmy 85 takich zgłoszeń, z czego 60 zostało potwierdzonych. Wiele zgłoszeń – 28 dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m. in.: miejsc grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, żebractwa, niewłaściwej infrastruktury drogowej, niszczenia zieleni, aktów wandalizmu czy nielegalnych rajdów samochodowych. Najwięcej zgłoszeń  zostało odnotowanych na terenie miasta Włodawy.

Efektem analizy pierwszych miesięcy działania KMZB jest opracowanie prze policyjnych programistów kilku zmian w funkcjonowaniu narzędzia. Przede wszystkim zgłaszający mają możliwość dodać do zgłoszenia krótkiego opisowego komentarza. Jego długość może osiągnąć maksymalnie 500 znaków.   Została również wprowadzona opcja - dodawanie zdjęć, które po modyfikacjach można dołączać do internetowego zgłoszenia przy wykorzystaniu KMZB. Do zgłoszenia można dodać 3 pliki o łącznej wielkości 5 MB. Zmieniły się także nazwy niektórych zagrożeń. Zostały połączone kategorie: „niewłaściwa infrastruktura drogowa” oraz „nieprawidłowe oznakowanie drogi” i obecnie znajdują się pod hasłem „niewłaściwa infrastruktura drogowa”. Z kolei zagrożenie „miejsce grupowania się małoletnich” przekształcono na „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”.  Została też dodana nowa kategoria „wałęsające się bezpańskie psy”.

Podczas korzystania z mapy należy jednak pamietać, że
 nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.
 Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

E.T.

 

 

Powrót na górę strony