Kraśnik: "Krajowa Mapa Zagrożeń..." na terenie powiatu kraśnickiego
Koordynatorzy lokalni z Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku codziennie modyfikują zagrożenia na aplikacji internetowej „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. To narzędzie do identyfikacji niebezpiecznych zderzeń i miejsc na terenie powiatu sprawdza się w praktyce pracy policjantów. Do wczorajszego dnia mieszkańcy zaznaczyli ponad 840 punktów, gdzie występują różne zagrożenia porządku i bezpieczeństwa.
Już od roku w powiecie kraśnickim funkcjonuje aplikacja internetowa „Krajowej Mapy zagrożeń Bezpieczeństwa”. To cyfrowe narzędzie pozwala na zaznaczanie przez mieszkańców naszego powiatu na mapie miejsc zagrożonych. Zagrożenia, które mogą wystąpić na danym terenie wybierane są według kategorii oznaczonych symbolem:
foto: Kategorie. Według tych kategorii na elektronicznej mapie można zaznaczyć miejsce gdzie występuje dane zagrożenie. Każde z takich zaznaczeń jest weryfikowane przez policyjne patrole w ściśle określonym czasie.
Do chwili obecnej na naszym terenie zostało zaznaczonych ponad 840 punktów zagrożeń z czego 240 zostało potwierdzonych. Do najczęściej zaznaczanych kategorii należy zaliczyć naruszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, oraz inne dotyczące poruszania się po drogach – tych naniesionych na elektroniczną mapę zagrożeń było na terenie powiatu 595 z czego 212 przypadków zostało potwierdzone przez policjantów. We wszystkich potwierdzonych przypadkach wobec łamiących przepisy drogowe zostały wyciągnięte srogie konsekwencje.
Kolejna grupa to kategorie prewencyjne. Tych naniesionych na mapę zagrożeń na terenie powiatu kraśnickiego było 240 z czego potwierdzonych 26. W kategoriach prewencyjnych największa liczbę stanowiła kategoria spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Częste kontrole zaznaczonych miejsc przez policjantów dzielnicowych i patrole prewencyjne pozwoliły na wyeliminowanie większości tych naruszeń prawa.
Zachęcamy mieszkańców powiatu do korzystania z tego narzędzia Internetowego. Każdy z nas ma możliwość osobistego wkładu w poprawę bezpieczeństwa korzystając z zasobów serwisu internetowego pod nazwą „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce”. Po zapoznaniu się z regulaminem należy nanieść na mapie miejsce zagrożone oraz wskazać konkretną kategorię tego zagrożenia. Zadaniem policjantów jest weryfikacja tych zgłoszeń. W przypadku ich potwierdzenia podejmowane są działania mające na celu eliminację oraz zapobieganie stwierdzonym zagrożeniom.
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.
JM