Aktualności

KWP: Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych dzieci!

Data publikacji 12.09.2017

W ciągu minionego tygodnia w ramach akcji ”Bezpieczna Droga do szkoły” policjanci garnizonu lubelskiego uczestniczyli w blisko 150 spotkaniach z dziećmi. Kształtowanie u naszych pociech właściwych nawyków to bardzo ważna kwestia . Dobre nawyki z dzieciństwa zostają na całe życie.

     

Od 4 września br., aż do zakończenia roku szkolnego 2017/2018 droga do i ze szkoły będzie stałym elementem w życiu dziecka.  Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zadbać, by była bezpieczna.  Tylko w ciągu minionego tygodnia w ramach akcji ”Bezpieczna Droga do szkoły” policjanci garnizonu lubelskiego uczestniczyli w blisko 150 spotkaniach z dziećmi. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

      

Poza policjantami i nauczycielem, to rodzicie i opiekunowie odpowiadają za swoje pociechy. Systematyczne rozmowy z dziećmi na temat zasad poruszania się po drodze i dawanie dobrego przykładu swoim zachowaniem, będą z pewnością miały wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań dzieci.  Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

     

Rady dla dzieci:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną.

 2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

 3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, zawsze na zielonym świetle.

4. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

 

 Rady dla rodziców:

 1. Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.

 2. Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się   szkoła, przedszkole czy plac zabaw.

 4. Dowożąc dziecko do szkoły pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.

5. Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, kiedy wsiada i wysiada z samochodu.

R.L.R.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.16 MB)

Powrót na górę strony