Biała Podl.: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie bialskim
Mieszkańcy powiatu bialskiego bardzo chętnie korzystają z narzędzia jakim jest aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku bieżącego roku policjanci odnotowali ponad 2 600 zgłoszeń, które zdaniem mieszkańców mają wpływ na bezpieczeństwo. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, a także spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. W minioną niedzielę mundurowi zatrzymali uprawnienia do kierowania 4 kierowcom w miejscu zaznaczonym na mapie.
Bialscy policjanci systematycznie odbierają zgłoszenia wpływające dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na terenie naszego województwa aplikacja uruchomiona została we wrześniu 2016 roku. Na mapie znajdują się informacje dotyczące wybranych kategorii przestępstw, a także zagrożeń w ruchu drogowym. Od początku bieżącego roku na KMZB w powiecie bialskim wprowadzonych zostało ponad 2600 zgłoszeń, z czego potwierdzonych zostało 1119. Największa liczba zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym przekraczania dozwolonej prędkości.
Przykładem takiego zgłoszenia była informacja naniesiona na mapę w miejscowości Kolonia Drelów, wskazująca to właśnie przewinienie kierowców. W minioną niedzielę funkcjonariusze ruchu drogowego, w ciągu trzech godzin zatrzymali tam uprawnienia 4 kierującym. Kierująca pojazdem marki Toyota, 21-letnia mieszkanka Warszawy oraz 57-letni mieszkaniec gm. Międzyrzec Podlaski przekroczyli tam, dozwoloną prędkość o 55 km/h. O kilometr wolniej jechał kierowca subaru, 32-letni mieszkaniec Warszawy. Ostatni z kierujących, 34-letni mieszkaniec powiatu łosickiego jadąc samochodem marki Hyundai przekroczył dozwoloną prędkość o 52 km/h. Wszyscy kierujący stracili uprawnienia na okres 3 miesięcy.
Kolejne częste zgłoszenia w zakresie ruchu drogowego to nieprawidłowe parkowanie. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m. in.: spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, miejsc grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją czy dzikich wysypisk śmieci.
Pamiętać należy, że wszystkie informacje naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa są przez Policję weryfikowane. Podczas korzystania z mapy należy jednak pamiętać, że nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
Warto również przypomnieć, że pod koniec lipca br. została udostępniona użytkownikom nowa, ulepszona wersja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego czasu, wprowadzono następujące zmiany i modyfikacje: m.in.: wprowadzono funkcję wylogowania się z aplikacji, dodano statusy „Potwierdzone (wyeliminowane)”, oraz „Żart lub pomyłka”, umożliwiono użytkownikowi dopisywanie podczas nanoszenia zagrożenia oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dni tygodnia, jak również umożliwiono wprowadzanie przez użytkowników krótkich opisów tekstowych (do 500 znaków) oraz dołączania do 3 plików (JPG, PDF, 3gp, mov, doc, txt) o łącznej maksymalnej wielkości 5MB.
B.S.P.