Aktualności

Ryki: Kierowca wycieczkowego autokaru bez uprawnień

Data publikacji 14.08.2017

Uczestnicy wycieczki ze Świdnika, wracający znad morza do domu zmuszeni byli do przymusowego postoju w Starej Dąbi. Przewożący ich kierowca najpierw przekroczył dozwoloną prędkość, a w trakcie kontroli policyjnej okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania. Autokar przewożący dzieci został odholowany na parking strzeżony.

Dzisiaj w godzinach porannych funkcjonariusze Referatu Ruchu Drogowego ryckiej komendy podczas patrolu drogi krajowej nr 17 zatrzymali do kontroli drogowej wycieczkowy autokar, którego kierujący przekroczył dozwoloną prędkość o 36 km/h. W trakcie kontroli i sprawdzania wymaganych w czasie jazdy dokumentów policjanci stwierdzili, że 54-latek z Kraśnika nie posiada uprawnień do kierowania autokarem. Jego uprawnienia do kierowania tym pojazdem straciły ważność, a przez ponad pół roku kierowca nie wiedząc o tym, przewoził ludzi. Bardziej od kierowcy, zaskoczeni całą sytuacją byli uczestnicy wycieczki i ich opiekunowie zmuszeni do przymusowego postoju. Około 50 osobowa grupa dzieci w wieku szkolnym wracała po tygodniowym wypoczynku znad morza do Świdnika. Gdyby nie policyjna kontrola, opiekunowie zapewne nie dowiedzieliby się, że wyjazd z tym kierowcą nie powinien dojść do skutku. Nie wiadomo również, ile jeszcze podobnych wycieczek przewiózłby sam kierowca. 

54-latek został ukarany przez funkcjonariuszy wysokim mandatem za kierowanie pojazdem po drodze publicznej pomimo braku uprawnień. Autokar odholowano na parking strzeżony, a uczestnicy wycieczki o kilka godzin później wrócą do domu. Tym razem z kierowcą z uprawnieniami.

Policja apeluje do rodziców i opiekunów, aby zgłaszali kontrole autokarów. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych podczas letnich wyjazdów i powrotów z miejsc wypoczynku.

Na terenie powiatu ryckiego kontrolę autokaru można zgłosić telefonicznie dzwoniąc na numer
(81) 865-02-10. Kontrola jest przeprowadzana w miejscach wyznaczonych tj.:

- Dęblin ul. Dworcowa

- Ryki ul. Warszawska (dworzec PKS)

Policjanci Referatu Ruchu Drogowego podczas kontroli autokaru dokonują sprawdzenia pod kątem:

- stanu technicznego pojazdu,

- niezbędnego wyposażenia,

- stanu trzeźwości kierowcy oraz wymaganych dokumentów.

K.S.

Powrót na górę strony