Aktualności

Włodawa: Pilnuj swojego mienia!

Data publikacji 10.08.2017

Mimo wielu przestróg i apeli w okresie letnim dochodzi do częstszych kradzieży portfeli, dokumentów czy telefonów komórkowych. Nierzadko powodem tych zdarzeń jest zwykłe roztargnienie i nieuwaga samych pokrzywdzonych. Aby ograniczyć tego typu zdarzenia należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a w przypadku znalezienia zagubionego przedmiotu przekazywać go do biura rzeczy znalezionych lub zgłosić ten fakt na Policję.

Włodawscy policjanci w okresie letnim przyjmują więcej zgłoszeń dotyczących kradzieży portfeli czy telefonów komórkowych. Bardzo często zdarza się, że pokrzywdzeni stracili swój dobytek w wyniku swojej nieuwagi zostawiając swój dobytek przy barze czy na kocu nad wodą lub po prostu go zagubili. Przykładem takiego zachowania może być przyniesiony ostatnio do włodawskiej komendy portfel z dokumentami znaleziony przez uczciwego turystę, który jak się okazało dzień wcześniej został zgłoszony jako skradziony przez innego wypoczywającego. Kolejnym przykładem niefrasobliwości może być sytuacja kiedy turysta zostawił przy nieznajomej wypoczywającej turystce swój telefon komórkowy i poszedł odpoczywać do domku, a telefon odebrał następnego dnia z komendy Policji, do której przekazała pozostawione mienie zaniepokojona kobieta.

Aby ograniczyć takie przypadki apelujemy, aby pilnować swojego mienia, a w przypadku gdy go znajdziemy przekazać go do biura rzeczy znalezionych lub zgłosić ten fakt na Policję. W związku z częstymi zgłoszeniami kradzieży bądź zagubienia telefonów komórkowych policjanci apelują, by nie pozostawiać poza zasięgiem wzroku tego rodzaju sprzętu. Okazję do kradzieży bardzo często sprawia sam poszkodowany, najczęściej poprzez pozostawienie swojego mienia bez nadzoru. Poniżej prezentujemy zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w dbaniu o własne mienie:

  • staraj się nosić telefon w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich;
  • nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, może to zachęcić złodziei do jego kradzieży;
  • jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, szpital itp., ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni, jeśli nie, rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny;
  • nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie, na stoliku w pubie, torebce lub na kocu nad wodą;
  • w sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja;
  • po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej swojego operatora, który zablokuje konto,  zgłoś się także do najbliższej jednostki Policji;

Wskazówki te dotyczą właścicieli telefonów, jednak nie tylko przez ich roztargnienie dochodzi do kradzieży tych przedmiotów. Przyczyniają się do tego także ci, którzy kupują przedmioty pochodzące z kradzieży. Nie mają świadomości, że korzystając z tzw. „okazji” mogą stać się sprawcami przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Kolejną konsekwencją jest również utrata zakupionych telefonów, kiedy okaże się (podczas legitymowania czy kontroli drogowej), że pochodzą z przestępstwa.

Zabronione jest również „zatrzymanie dla siebie” znalezionego telefonu. Zgodnie z kodeksem karnym "Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech" natomiast Kodeks Wykroczeń mówi, że "Kto w ciągu dwóch tygodni od dnia znalezienia cudzej rzeczy albo przybłąkania się cudzego zwierzęcia nie zawiadomi o tym organu policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Także w efekcie stosowanie się do popularnego powiedzenia: "znalezione nie kradzione" może mieć przykre konsekwencje dla znalazcy.

E.T.

Powrót na górę strony